<p>Nehézfémeket tartalmazó zagy került a romániai Máramaros megyében, Borsabányán a Csiszla patakba, melynek vize a Visó folyón keresztül a Tiszába ömlik. A magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vasárnap délután azonnali, hivatalos tájékoztatást kért Romániától. A környezeti balesetet az okozta, hogy a Borsabányán lévő Colbul elnevezésű derítők gátjai nem bírták visszatartani a nagy mennyiségű esővizet.</p>
Megint megmérgezhetik a Tiszát a románok
Nehézfémeket tartalmazó zagy került a romániai Máramaros megyében, Borsabányán a Csiszla patakba, melynek vize a Visó folyón keresztül a Tiszába ömlik. A magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vasárnap délután azonnali, hivatalos tájékoztatást kért Romániától. A környezeti balesetet az okozta, hogy a Borsabányán lévő Colbul elnevezésű derítők gátjai nem bírták visszatartani a nagy mennyiségű esővizet. Először a magasabb szinten fekvő derítő gátja szakadt át, a szennyezett vizet az alsóbb szinten lévő derítő védőgátja tartotta.
Mivel azonban túlságosan nagy víznyomás nehezedett erre a gátra, azon mesterséges rést ütöttek, hogy csökkentsék a nyomást és megakadályozzák, hogy a gát teljes hosszában átszakadjon. Így is nehézfémeket tartalmazó zagy került a Csiszla patakba, amely a Visóba folyik, a Visó pedig a Tiszába.
A román szakminisztérium vasárnap azt közölte, vízmintákat vettek a nap folyamán a Csiszér patakból. Korodi Attila, román környezetvédelmi miniszter szerint a nagy mennyiségű víz miatt a patakba került szennyezőanyag jelentősen felhígult, így szerinte nem változnak alapvetően a folyók vizének paraméterei.
A szennyezés mértékét mindenesetre szakemberek vizsgálják. A miniszter emlékeztetett arra, hogy a zagytározó védőgátján nyitott rés segítségével korábban "ellenőrzött vízleengedést" hajtottak végre. Mint közölte, vasárnap délután hozzáláttak a mesterséges gátrés bezárásához, és működésbe léptek a szivattyúk.
Traian Basescu államfő vasárnap este a gátszakadás helyszínére utazott. Arra kérte az illetékeseket, hogy találjanak technikai megoldásokat a szennyezés megakadályozására.
A magyar szaktárca vasárnap délután azonnali, hivatalos tájékoztatást kért Romániától, továbbá elrendelte, hogy a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség folyamatosan ellenőrizze a Tisza vízminőségét mintavételekkel és laboratóriumi vizsgálattal. Az utóbbi években már többször előfordult, hogy Borsabányánál szennyeződés került egy, a Tisza mellékfolyójába ömlő patakba. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.