<p>Jan Fischer, a cseh statisztikai hivatal elnöke lesz várhatóan az átmeneti szakértői cseh kormány miniszterelnöke. Ebben állapodott meg a cseh kormánykoalíció és az ellenzék vasárnap este Prágában - jelentette be Mirek Topolánek ügyvezető kormányfő a pártelnökök megbeszélése után.</p>
Megegyeztek a szakértői kormányról
A pártelnökök megállapodását még a négy párt vezetésének is jóvá kell hagynia. A megállapodás szerint az átmeneti kormány az előre hozott képviselőházi választásig fogja vezetni Csehországot. Az eredetileg 2010 közepén esedékes választásokat legkésőbb október 15-ig kell megrendezni. A pártok ennek érdekében rövidesen a parlament elé terjesztik a szükséges törvénytervezetet. Az idő előtti választás legvalószínűbb időpontja október 9. és 10.
A megállapodást a Polgári Demokratikus Párt (ODS), a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL), a Zöldek Pártja (SZ) és az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSDS) elnöke írta alá. Az ötödik parlamenti pártot, a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártját nem vonták be a kormányalakítási tárgyalásokba.
Az 58 éves Jan Fischer közgazdász, 2003 óta áll a statisztikai hivatal élén. A pártok jelölését elfogadta, és amennyiben Václav Klaus államfő megbízza a kormányalakítással, kinevezésére május 9-én kerülhet sor - mondta Topolánek.
A szakértői kormánynak a tervek szerint 16 tagja lenne. A miniszterek olyan pártokon kívüli szakértők lennének, akik mind a négy párt számára elfogadhatóak. A távozó jobbközép koalíció összesen nyolc, az ellenzéki CSSD pedig hét minisztert jelölhet az új kormányba. Az átmeneti kabinetben egyetlen jelenlegi miniszter sem kapna helyet, amit meglepetésnek lehet minősíteni. Általános volt a várakozás, hogy néhány miniszter megtartja posztját. Az új miniszterekről most indulnak a konzultációk.
A Mirek Topolánek vezette cseh jobbközép kormány két hete mondott le, miután a képviselőházban elveszítette az ellenzéki szociáldemokrata párt által kezdeményezett bizalmi szavazást.
Fischer hétfőn újságíróknak elárulta, hogy pénteken szólította meg Topolánek, s tudatában van annak, hogy nehéz feladatot vállal magára. "Nem tartom, ijesztőnek a helyzetet, de nem titkolható, hogy a gazdaság helyzete nagyon bonyolult" - jelentette ki a statisztikus. Úgy véli: a gazdasági feladatokat nehezebb lesz megoldani, mint a politikaiakat.
A javasolt cseh kormányfő a nyolcvanas években tagja volt a kommunista pártnak. Ezt azonbabn eddig senki sem hánytorgatta fel neki.
Václav Klaus egy hétfői rádiónyilatkozatában azt állította, hogy a megállapodással elégedett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.