Megbüntetnék kormányaikat az európai uniós választók

Kormányellenes hangulatban szavaznak majd a négy legnagyobb európai állam és számos csatlakozó ország választói is. Az EP-ben a közvélemény-kutatások szerint az Európai Néppárt adhatja majd a legnagyobb frakciót. A jobboldali szövetség máris bejelentette igényét az Európai Bizottság elnöki posztjára.

Hiába gondolja egyre több uniós polgár, hogy az Európai Parlamentnek egyre komolyabb beleszólása van életükbe, az EU történetének eddigi legnagyobb választásán ismét csak a tiltakozó szavazók kerülhetnek előtérbe. A választók legalább tíz európai országban a hatalmon lévők ellen fognak szavazni, az EU négy legnagyobb tagállamában is mélyponton van a kormánypártok népszerűsége.

Bár a legutóbbi Eurobarometer felmérés szerint mind a tizenöt régi, mind az újonnan csatlakozó tíz tagállamban a választók csak harmadik-negyedikként sorolják preferencialistájukon a képviselőjelöltek párthovatartozását, az eddigi választások tapasztalatai szerint mégis ez a döntő szempont. Az elmúlt öt EP-választásra is jellemző volt a protestvoksolás, várhatóan most sem lesz ez másként.

Az európai választás komoly kudarcot hozhat például Tony Blair Munkáspártjának. Míg a kormánypárt az országos választásokon alig három százalékkal maradna le konzervatív vetélytársától, az EP-választáson várhatóan nyolc százalékkal kevesebben szavaznak majd rá. A német szociáldemokraták már-már megalázó vereségre számíthatnak, az ellenzéki CDU-CSU a szavazatok 47 százalékát is megszerezheti.

Az EP-választásokon a London School of Economics (LSE) és a dublini Trinity College (TC) tanulmánya szerint egyébként jobboldali siker várható, főként a német és a brit konzervatívok jó szereplése miatt. A baloldali szocialisták leginkább a jobboldali kormányaikkal elégedetlen francia és olasz szavazókban, illetve a néppárti kormányt a márciusi választásokon meglepetésre leváltó spanyol választókban bízhatnak.

A kormányellenes hangulat nem csak az EU régi tagállamaira jellemző. Lengyelországban egyértelmű a jobboldali siker, az Európai Néppárt frakciója 21 lengyel képviselővel bővülhet, mellettük huszonhárom euroszkeptikus jobboldali/szélsőjobboldali képviselő is bejuthat. A baloldal tíz helyet szerezhet, ennek nagy részét azonban pont a kormánypártból kivált szociáldemokraták. Ráadásul előfordulhat, hogy az ország parlamentjének a júniusi választásig nem sikerül kormányfőt választania a lemondott Leszek Miller helyére. Lengyelországhoz hasonlóan Csehországban és Szlovákiában is ellenzéki siker várható.

Érdekes helyzet alakulhat ki Görögországban, ahol a nemrég tartott parlamenti választásokon a jobboldal diadalmaskodott, az EP-választás azonban baloldali sikert ígér. Várhatóan ugyan a kormányzó Új Demokrácia szerzi majd meg a legtöbb szavazatot, a pánhellén szocialisták és a kommunisták együtt azonban néggyel több parlamenti helyet szerezhetnek.

Az LSE és a TC közös tanulmánya szerint a 732 tagú parlamentben 285 fős néppárti, 217 fős szocialista és 73 fős liberális frakció állhat fel. A Burston-Malrtsteller megbízásából készített, a Világgazdaságban közölt felmérés hasonló eredményre számít. A részletesebb felmérés szerint a negyedik legnagyobb frakció a Zöldek/Európai Szabad Szövetségé lesz negyven fővel.

A kommunista és újbaloldali pártokat tömörítő Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal 39 fős frakciót adhat, a jobboldali euroszkeptikus Unió a Nemzetek Európájáért 28 fővel képviselheti magát. Valószínűleg megszűnik a Demokráciák és Sokszínűség Európája frakció, ötvenfősre nőhet a függetlenek tábora. Mivel a függetlenek közé több szélsőjobboldali szervezet is tagokat delegál, elképzelhető, hogy létrejön egy szélsőséges frakció is.

Az EP történetében eddig nem volt különösebben nagy szerepe annak, hogy melyik európai párt adja a legtöbb képviselőt. A választásokra készülve azonban a Néppárt bejelentette, szívesen látna az EU kormányának számító Európai Bizottság élén jobboldali politikust.

A kezdeményezést az EP liberális frakciójának vezetője, Graham Watson is támogatja. „A múltban inkább az alkalmasság, semmint a politikai hovatartozás számított, most azonban a különböző politikai alakulatok egymással versengő jelölteket állíthatnak. Ez azonban az európai politika fejlődésének egészséges útja, visszatükrözi a választók akaratát is” – nyilatkozta a Financial Timesnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?