Megbuktatták az elnököt Burundiban

<p>Bujumbura. Harcok törtek ki tegnap a burundi állami tévé és rádió székháza körül az afrikai ország fővárosában, Bujumburában, a feltehetően külföldön tartózkodó Pierre Nkurunziza államfőt támogató katonák és az elnök megbuktatására törekvő puccsisták között. Hetekig tartó demonstrációkat követően szerdán eltávolították tisztségéből az államfőt, aki alkotmányellenes módon harmadik alkalommal is indulni akar az elnökválasztáson.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Godefroid Niyombare, a burundi hadsereg egy tábornoka más magas beosztású katonatisztek és rendőrök jelenlétében bejelentette, hogy eltávolította tisztségéből az államfőt, aki alkotmányellenes módon harmadik alkalommal is indulni akar az elnökválasztáson. Ehhez képest Prime Niyongabo, a katonaság vezérkari főnöke tegnap hajnalban az állami rádióban közölte, meghiúsították az elnök elleni puccskísérletet, és csapataik továbbra is ellenőrzik a stratégiai fontosságú helyszíneket. A nehézfegyverekkel és rakétavetőkkel zajló összecsapások ezután robbantak ki a Nkurunziza elnökhöz hű katonák kezén lévő épületek körül. Nem tudni, hogy az elnök hol tartózkodik. Előző nap Nkurunziza Tanzániába utazott, hogy a kelet-afrikai államok vezetőivel megvitassa az országában kialakult helyzetet. Ugyanakkor egy tanzániai külügyi tisztségviselő azt mondta, a burundi államfő nem vett részt a Dar-es-Salaamban tartott megbeszéléseken, és hazautazott a puccsal kapcsolatos hírek hallatán. Niyombare ugyanakkor elrendelte a határok és a bujumburai repülőtér lezárását. Bujumburából egymásnak ellentmondó hírek érkeznek. Miközben Prime Niyongabo, a katonaság vezérkari főnöke azt állította, hogy meghiúsították az elnök elleni puccskísérletet, Vénon Ndabaneze, a puccsisták szóvivője azt mondta, a Niyombare tábornokhoz hű erők „gyakorlatilag az egész fővárost” ellenőrzésük alatt tartják már.

Még nem tudni, ki ellenőrzi a kelet-afrikai országot, amelyben április 26. óta tüntetnek amiatt, hogy Nkurunziza elnök bejelentette, harmadszorra is indul a közelgő választáson, holott az alkotmány és az ország békéjét tíz éve szavatoló arushai megállapodás is csak két mandátum kitöltését teszi lehetővé az államfőnek. Az 1993 és 2006 közötti, legalább 250 ezer áldozatot követelő hutu–tuszi belháborút lezáró békemegállapodás sarkalatos pontja a hutu és tuszi milíciák nemzeti hadseregbe olvasztásán túl éppen egy új, az elnöknek csak két ciklust megengedő alkotmány volt. A tiltakozásokban több mint húszan vesztették életüket Burundiban. Az ENSZ szerint több mint 70 ezren menekültek a szomszédos országokba az etnikai alapú erőszak kiújulásától tartva. (MTI, 444.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?