<p>Veszélyes és következményekkel fenyegető döntésnek nevezte a NATO tervezett májusi grúziai hadgyakorlatát Dmitrij Medvegyev orosz elnök pénteken az Ilham Aliyev azerbajdzsáni államfővel tartott tárgyalás után.</p>
Medvegyev szerint veszélyesek a grúziai NATO-hadgyakorlatok
Hozzátette: "Az ilyen, csalódást keltő döntések nem könnyítik meg" a NATO és Oroszország kapcsolatainak teljes körű újjáépítését.
"A lehető legnagyobb figyelemmel fogjuk kísérni, hogy mi történik ott, és ha szükséges, meghozzuk a megfelelő döntéseket" - mondta.
Medvegyev felvetetette: vajon mi lenne, ha hadgyakorlatot tartanának a világ más, nyugtalan térségeiben, például a Közel-Keleten, vagy Észak-Korea környékén
Az orosz-azeri tárgyalásokról szólva az orosz államfő úgy vélte: a szakadár, papíron Azerbajdzsánhoz tartozó, gyakorlatilag örmény ellenőrzés alatt álló Karabah problémáját csakis Azerbajdzsán és Örményország érdekeit figyelembe véve lehet megoldani, s meggyőződését fejezte ki, hogy a két ország képes a rendezés kérdésében konszolidált álláspontot kidolgozni.
"Van kilátás a megoldásra, s ebben mindenekelőtt a nemzetközi jogra, valamint az ENSZ és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet határozataira kell támaszkodni. Némi előrelépés van, s most az a fontos, hogy a harmadrangú, de néha igen bonyolult tényezők ne legyenek hatással a folyamatra, s hogy a felek visszafogottságot tanúsítsanak" - mondta. Ezt kiegészítette azzal, hogy az örmény és az azeri államfő találkozóinak rendszereseknek kell lenniük, nem szabad elzárkózni újszerű megoldásoktól, ha azok a jog keretei között maradnak. "Mindenesetre Oroszország minden tőle telhetőt elkövet a rendezés érdekében" - mondta.
A 95 százalékban örmények lakta Hegyi-Karabah autonóm terület 1923-ban alakult meg. A terület 1988-ban Örményországhoz akart csatlakozni, de az Egyesült Örmény Köztársaság megalapítását a szovjet vezetés elutasította. 1991-ben Hegyi-Karabah fegyveres harcok során elszakadt Azerbajdzsántól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.