Medvegyev a Kurill-szigetekre látogat

Moszkva |

<p>Dmitrij Medvegyev orosz államfő a sorozatos tokiói figyelmeztetések dacára a déli Kuril-szigetek egyikére, Kunasirra látogatott hétfőn, néhány nappal tervezett tokiói útja előtt. Japán azonnal tiltakozott.</p>

Kan Naoto japán miniszterelnök "nagyon sajnálatosnak" minősítette a történteket. Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter tiltakozása jeléül a minisztériumba kérette Mihail Belij tokiói orosz nagykövetet. Utóbbi azt hangsúlyozta, hogy Moszkva saját belügyének tekinti a kérdést.

Medvegyev személyében orosz vezető először kereste fel a vitatott területet a II. világháború vége óta: az elnök a Hokkaidótól alig 16 kilométernyire lévő Kunasir szigetet ejtette útba vietnami látogatásáról hazatérőben. Japán vezetők jó előre tiltakoztak az orosz elnök kurili látogatása ellen szeptemberben, amikor annak terve nyilvánosságra került, de Moszkva keményen elutasította a kifogásokat.

Medvegyev az orosz indoklás szerint azért látogatott Kunasirra, hogy tájékozódjon a Kuril-szigeteken élő emberek életszínvonaláról és körülményeiről - jelentette Horváth Júlia, az MTI tudósítója.

A Kamcsatka és Hokkaido között 1300 kilométer hosszan húzódó, 56 szigetből és lakatlan sziklából álló szigetcsoport négy szigetének - Iturup, Kunasir, Sikotan és Habomai - rendezetlen kérdése a legfőbb oka annak, hogy Oroszország, illetve a Szovjetunió és Japán a második világháború óta nem kötött egymással békeszerződést.

A Szovjetunió a második világháború utolsó heteiben, már a japán kapituláció bejelentése után foglalt vissza Japántól területeket - Szahalin déli részével együtt -, de elfoglalt négy olyan déli szigetet is, amelyek a többitől eltérően sohasem tartoztak Oroszországhoz, s amelyek főként ásványi kincseik és a környező vizek halbősége miatt fontosak. Noha a status quót nemzetközi szerződések is rögzítik, Japán a négy szigetet saját Északi Területeinek tekinti.

Egy meg nem nevezett orosz külügyminisztériumi forrás szerint Oroszország "nem érti a japán fél reagálását, hiszen az orosz álláspont ugyanaz maradt, semmit sem változott". Tokió reagálása elfogadhatatlan, mert ez "orosz föld, és az orosz államfő orosz területre látogatott" - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. A moszkvai japán nagykövetet szintén bekérették.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?