<p>Bemutatta a magyar európai uniós elnökség törekvéseit Martonyi János az osztrák külképviselet-vezetők előtt hétfőn Bécsben, a diplomaták éves értekezletének vendégeként. Az előadását követő sajtótájékoztatón a külügyminiszter jelképes és gyakorlati szempontból is lényegesnek nevezte, hogy beszédet tarthatott az értekezleten.</p>
Martonyi: Magyarország és Szlovákia tárgyalni fog a kettős állampolgárságról
Mint mondta, egyfelől rendkívüli megtiszteltetésnek tartja a meghívást, amely jól kifejezi a két ország közti kapcsolatok szintjét. Másfelől konkrét lehetőséget lát arra, hogy a diplomáciai képviseletek szintjén is együttműködjön Ausztria és Magyarország a magyar elnökségből fakadó feladatok megoldásában.
Az elnökség alatt a magyar érdekek azonosak az európai integráció erősítéséhez és mélyítéséhez fűződő érdekekkel, és ennek fényében a legfontosabb magyar érdek az, hogy az elnökségből fakadó feladatokat a lehető legjobban ellássa Magyarország - mondta Martonyi. "Ha eleget tudunk tenni ennek a kihívásnak, akkor erősítjük az ország tekintélyét, szerepét, befolyását az európai integráción belül és ez a legfontosabb magyar érdek" - fejtette ki a külügyminiszter.
Osztrák kollégája, Michael Spindelegger kiemelte az európai intézményeket illető kérdésekben való együttműködést is, különösképpen a létrejövőfélben lévő Európai Külügyi Képviselettel kapcsolatosat. Ezzel összefüggésben rámutatott, hogy a jelenlegi osztrák külpolitika földrajzilag következetesen a Duna menti országokra és a Fekete-tenger térségének országaira összpontosít.
A két külügyminiszter kiemelte azt is, hogy Ausztria és Magyarország fokozni akarja külképviseleti együttműködését. Ezt a két külügyminiszter már Martonyi első hivatalos ausztriai látogatása során, júliusban is jelezte. Mindkét külügyminisztériumban dolgoznak azon, hogyan lehet ezt az együttműködést továbbfejleszteni. A szorosabb együttműködésnek költségvetési okok mellett politikai üzenete is van - mondta Martonyi János. Jelenleg öt közös vízumkiadó állomás működik, emellett hat helyen látja el a két ország egymás vízumképviseletét a schengeni térségen kívüli országokkal szemben.
Egy, a kettős állampolgárságot megkönnyítő törvény esetleges módosítására vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: Magyarország és Szlovákia közvetlenül fog egymással tárgyalásokat folytatni minden vitás kérdésről, "nincs szükségük harmadik felek segítségére". Erről állapodott meg Budapesten Orbán Viktor magyar és Iveta Radičová szlovák kormányfő - tette hozzá.
Egy kérdésre válaszolva Martonyi János kijelentette: "hamisítás" azt állítani, hogy a magyar külképviselet-vezetői értekezleten a magyar diplomaták feladataként jelölte meg reagálni a Magyarországot becsmérlő külföldi újságcikkekre. "Teljesen egyértelmű és világos hamisítás, ami az elmúlt napokban a magyar sajtóban megjelent" - fogalmazott. Mint kifejtette, ő azt mondta, hogy amikor valamelyik országban Magyarországot hamis tényállításokkal megsértik, akkor a nagykövetség munkájának egyik megítélési kritériuma az lesz, hogy ezekre a hamis tényállításokra milyen válasz érkezik. A megoldás nem az, hogy a nagykövet vagy a követség személyzete reagál, bár nagyon szélsőséges esetekben az is elképzelhető, hogy a nagykövet válaszoljon - mondta. "A kérdés az, hogy abban az országban ki tudott-e alakítani a magyar képviselet egy olyan szellemi és értelmiségi hátteret, álljon az akár magyar vagy nem magyar származásúakból, akik ilyenkor úgy érzik, hogy a hamis állításokra reagálniuk kell" - mondta.
Ugyancsak kérdésre felelve a Hetek című lap újságíróit a Magyar Sziget fesztiválon ért atrocitással kapcsolatban kijelentette: tudomása szerint az ügyben jogi eljárás folyik, és biztos abban, hogy ha az újságírókat tényleg olyan sérelem érte, ami miatt elindult az eljárás, akkor annak meglesznek a jogi következményei.
"Az a politikai párt, amely e mögött áll, megintcsak tanújelét adta annak, hogy eddig nem sikerült megbirkóznia a civilizált politikai viselkedés szabályaival, és abban az esetben, hogy ha ez törvényszegésig megy, akkor ez a kormány a lehető leghatározottabban a törvényesség és a rend helyreállítása mellett fog ezekkel a jelenségekkel szemben fellépni" - tette hozzá. Az ügyben az újságírók ügyvédje indítványozta Zagyva György Gyula jobbikos képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, emellett ismeretlen tettesek ellen feljelentést is tettek kényszerítés, személyi szabadság megsértése, illetve közösség tagja elleni támadás miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.