Martonyi a szlovák-magyar viszonyról is tájékoztatta francia kollegáját

Párizs |

<p>Az európai integráció és a jövő évi magyar uniós elnökség, valamint a szlovák-magyar viszony is szóba került szerdán a magyar és a francia diplomácia vezetőjének megbeszélésén Párizsban.</p>

Martonyi János külügyminiszter a kollégájával, Bernard Kouchnerrel lezajlott találkozó után az MTI-nek elmondta: a kettős állampolgárságról a világsajtó láthatóan nem egészen pontosan számolt be annak ellenére, hogy Magyarország mindent megtett a fő elemek tisztására, s ezért ezeket ismét el kellett magyarázni.

Példaként említette azt az "alapvető tényt", hogy a törvény alapján Magyarország nem ad automatikusan állampolgárságot, hanem egyéni kérelem alapján meg lehet azt kérni. Újdonságként hatott Martonyi szerint az a tény is, hogy a világon mindenhol élnek magyar és egy másik állampolgársággal rendelkezők, ezért tulajdonképpen semmi más nem történt, mint hogy Magyarország a szomszédos országokban élőket eddig sújtó hátrányos megkülönböztetést eltörölte. "Ezt láthatóan többször el kell mondanunk" - hangsúlyozta a miniszter.

Hozzátette: "Ennél azonban még fontosabb, hogy Szlovákiával egy átfogó tárgyalássorozatot fogunk indítani, és arra fogunk törekedni, hogy minden vitás kérdést rendezzünk".

A négyszemközti megbeszélést követő munkaebédhez csatlakozott Christine Lagarde gazdasági miniszter is, akivel a világgazdasági kérdések mellett a magyar akcióterv részleteit is megvitatta Martonyi. Véleménye szerint modellértékű lehet az, hogy a magyar program egy sajátos keveréke a költségvetési fegyelemnek és a gazdasági növekedés beindításának: egyrészt fő szempontnak tekinti a 3,8 százalékos hiánycél betartását, másrészt bevezet olyan eszközöket, amelyek a növekedés alapját kívánják megteremteni. Nagy kérdés, hogy a jelenlegi francia gazdaságpolitikával sok szempontból hasonló magyar cselekvési program hogyan tudja a két elemet együttesen alkalmazni - mutatott rá a külügyminiszter.

Közös pontok a két ország között például a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott adózási kedvezmények, a közigazgatási és kormányzati megtakarítások, valamint az állami vállalatok pazarlásának megállítása - tette hozzá.

Martonyi elmondása szerint francia partnerei egyetértettek avval a véleményével, hogy "ha a válság nem lett volna, ki kellett volna találni", mert a kialakult helyzet sok szempontból cselekvésre ösztönözte az uniós tagállamokat, s a válság nélkül talán soha nem merült volna fel a gazdasági kormányzás szükségessége. Megítélése szerint a francia kormányzat kevésbé borúlátó az euró és az Európai Unió jövőjét illetően.
Az afganisztáni szerepvállalás kapcsán Kouchner arról tájékoztatta magyar partnerét, hogy az előzetes ígéreteknek megfelelően Franciaország a közeljövőben 250-300 fővel növeli kiképzőinek számát. Ennek kapcsán Martonyi elmondta: a lehetőségekhez mérten Magyarország is döntően a kiképzők számát kívánja növelni.

A külügyminiszter a 2011-es magyar uniós elnökség lebonyolításához az európai alapító tagállam Franciaország segítségét kérte. Mint elmondta, Párizs eddig is jelentős szakmai és nyelvi támogatást nyújtott a felkészülésben.

A külügyminiszter külön megbeszélést folytatott Pierre Lellouche Európa-ügyi államtitkárral. Martonyi egyik nagy kihívásnak nevezte a magyar elnökség számára az európai gazdasági kormányzás beindítását, amely a tagállamok gazdaságpolitikájának összehangoltabb koordinációját jelenti majd, valamint az új uniós költségvetés előtt a pénzügyi perspektíva vitáját, amelyen belül a kohéziós politika és a közös agrárpolitika finanszírozási kérdései kaphatnak különleges szerepet, valamint a közös energiapolitika létrehozása is előtérbe kerülhet. Ezenkívül a Lisszaboni Szerződés hatályba lépésének eredményeként kialakított új intézményrendszer működésének igazi próbája a magyar elnökség idejére esik, amely szintén nagy feladatot jelent - hangsúlyozta Martonyi.

A külügyminiszter délelőtt előadást tartott a francia Diplomáciai Akadémián az uniós elnökség prioritásairól, majd találkozott Jean-David Levitte köztársasági elnöki főtanácsadóval.

Az MTI kérdésére a külügyminiszter elmondta: ősszel várható találkozó Nicolas Sarkozy francia elnök és Orbán Viktor miniszterelnök között.

A külügyminiszter francia kollegájával együtt estére Brüsszelbe hivatalos. Kouchner meghívására Martonyi a francia külügyminiszterrel együtt, annak különgépén utazik tovább a belga fővárosba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?