<p>Az orosz védelmi minisztérium cáfolta, hogy megkezdődött volna az orosz csapatok kivonása Dél-Oszétiából, grúz hivatalos források viszont azt cáfolták, hogy az orosz egységek távoznának Gori városából.</p>
Maradnak az orosz csapatok Dél-Oszétiában
A minisztérium szóvivője vasárnap azt mondta az Interfax hírügynökségnek: az 58. hadsereghez tartozó egységek kivonásának részletein most dolgoznak, s kivonásukról a helyzet stabilizálódásának függvényében döntenek majd. Korábban a minisztériumban azt állították, hogy megkezdődött a részleges csapatkivonás. Vjacseszlav Boriszov vezérőrnagy, a frontvonalon bevetett katonák parancsnoka arról beszélt, hogy az orosz csapatok megkezdték kivonulásukat Chinvaliból, Dél-Oszétia fővárosából.
A grúz belügyminisztérium vasárnapi közlése szerint az orosz egységek nem távoztak Goriból, pusztán átcsoportosítás történt. Az ország nyugati - Abháziához közel eső - részén pedig továbbra is őrzik pozícióikat az orosz katonák Szenakiban és Zugdidiben.
Dél-Oszétiában (és Abháziában) eredetileg gyengén felfegyverzett, a Független Államok Közösségének színeiben fellépő orosz békefenntartók tartózkodtak az 1992-ben megvívott grúz-dél-oszét háború nyomán kötött dagomiszi megállapodás értelmében. A dokumentum Közös Ellenőrző Bizottság létrehozását és békefenntartó missziót irányzott elő.
A grúz hadsereg Dél-Oszétia elleni augusztus 8-án indított támadására, a grúz nehézfegyverzet és páncélosok hajnali bevonulására válaszul Moszkva elindította az Észak-Kaukázusban állomásozó 58. hadsereg egységeit Dél-Oszétiába, az indoklás szerint a dél-oszétiai lakosság és az orosz békefenntartók védelmére. Az expedíció visszaverte a grúz támadókat, és behatolt Grúziának a szakadár Dél-Oszétia határain túli területeire.
Az utóbbi napokban a kivonásról elhangzott orosz nyilatkozatok látszólag nem voltak teljesen egyértelműek azt illetően, hogy amikor kivonásról beszélnek, az 58. hadseregnek a konfliktus kezdetén Dél-Oszétiába küldött egységeiről, vagy a jogosan ott tartózkodó orosz békefenntartókról van-e szó. Dmitrij Medvegyev orosz elnök és Szergej Lavrov külügyminiszter kijelentései azonban azt jelzik: Moszkvának elvben szándékában áll kivonni a grúz támadás nyomán Dél-Oszétiába küldött harci egységeket - amelyeknek jelenlétét élesen bírálják nyugati politikusok -, de a határidőt firtató kérdésekre Lavrov annyit válaszolt: "A kivonás annyi időt vesz igénybe, amennyire szükség van".
Medvegyev elnök, majd Lavrov azt is kijelentette: az orosz békefenntartók Dél-Oszétiában maradnak (és Abháziában). A külügyminiszter azt is hozzátette: létszámuknak nem szab felső határt a dagomiszi megállapodás.
A francia elnök "súlyos következményeket" helyezett kilátásba az EU-orosz viszonyban, amennyiben Moszkva nem hajtja végre gyorsan és átfogóan a grúz-orosz tűzszüneti egyezményben foglaltakat. Nicolas Sarkozy ezt vasárnap közölte az orosz kollégájával, Dmitrij Medvegyevvel folytatott telefonbeszélgetésben.
XVI. Benedek pápa vasárnapi úrangyala imádsága végén kérte, hogy haladék nélkül nyissanak meg humanitárius folyosókat Dél-Oszétia és Grúzia között. "Azt kérem, hogy nyissanak humanitárius folyosókat (...), hogy a holtakat méltósággal eltemethessék, a sebesülteket megfelelően elláthassák és az emberek felkereshessék rokonaikat" - jelentette ki az egyházfő Rómához közeli nyári rezidenciáján, Castelgandolfóban.
XVI. Benedek hangsúlyozta, hogy nagy aggodalommal követi figyelemmel a grúziai eseményeket. A nemzetközi közösség nagylelkűségére apellálva felszólított a válság menekültjeinek, különösen a nőknek és a gyerekeknek a megsegítésére. A pápa azt kívánta, hogy a jelenlegi átmeneti tűzszünet stabilizálódjon és tartós béke alapja legyen. Az országokat ezenkívül arra biztatta, hogy továbbra is segítsék elő a hosszú távú megoldás kialakítását a párbeszéd és a közös jó szándék révén. A katolikus egyházfő végezetül külön imát mondott a kaukázusi válság halottaiért, és részvétét nyilvánította az áldozatok családjainak. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.