Már barlangokat is bombáznak

Kabul/Washington/Iszlámábád. Amerikai repülőgépek egy barlang- és alagútrendszert bombáztak tegnap Afganisztán keleti részén, mert hadvezetésük azt gyanítja, hogy ebben a labirintusban rejtőzik Oszama bin Laden, a szeptember 11-i, Amerika-ellenes terrortámadások feltételezett értelmi szerzője.

Afgán sebesültek kezelésre várnak Kabul közelében egy kórházban. Az amerikai ellencsapáson kívül taposóaknák százezrei is rettegésben tartják a lakosságot. Az aknák évente nyolcezernél is több áldozatot követelnek az országban, egyharmaduk 15 éven aluli gyermek. Reuters-felvételA szóban forgó alagútrendszert még a nyolcvanas években, a szovjetellenes háborúban építették ki Afganisztánban.

Helyi idő szerint a délutáni órákban áttevődött a légitámadások súlypontja a Kabultól északra húzódó frontvonalra, ahol a tálib erők a belső fegyveres ellenzék, az Északi Szövetség csapataival vívnak elkeseredett állóháborút. A bombázók Mirszambat és Borik Au település, valamint a Tutahan-hegység térségében vették célba a tálib állásokat.

Erősítés érkezik

Négy amerikai hadihajó haladt át tegnap a Szuezi-csatornán, és az Indiai-óceán felé vette útját, hogy csatlakozzék az ellencsapásban részt vevő erőkhöz. Igaz, közben kivonták a hadműveletből az Enterprise repülőgép-hordozó hajót, amely részt vett eddig a légitámadások támogatásában. Tegnap már a Földközi-tenger vizein hajózott az Enterprise.

Japán is bekapcsolódhat az Afganisztán elleni hadműveletbe, de részvétele nem harci jellegű, hanem csak logisztikai és egészségügyi. A távol-keleti ország parlamentjének felsőháza tegnap jóváhagyta a részvételt engedélyező törvényt. Az alsóház már korábban áldását adta rá, így nincs akadálya annak, hogy Koidzumi Dzsunicsiro kormánya megvalósítsa szavakban már többször kinyilvánított támogatását.

Amerikai támaszpont?

Egyes értesülések szerint új elemek jelenhetnek meg az amerikai hadviselésben. A USA Today című amerikai lap tegnapi száma szerint a washingtoni katonai vezetők fontolgatják egy amerikai támaszpont létesítését afgán területen. Ez az északi részen lenne, ahol a tálibok ellenzéke, az Északi Szövetség az úr. A támaszpont fő feladata az lenne, hogy amerikai kommandósoknak biztonságos pihenőhelyet nyújtson a bevetések között, gondoskodjék élelmezésükről, egészségügyi ellátásukról. Másfelől segítenie kellene az Északi Szövetség erőit Mazari-Sarif városának elfoglalásában.

Megerősíteni látszik az amerikai lap értesülését az Északi Szövetség egyik szóvivőjének tegnapi bejelentése: mintegy 15-20 fegyveres amerikai katona tartózkodik az észak-afganisztáni Darae Szuf völgyben. Egy támaszpont működtetéséhez ennél jóval nagyobb állomány (a USA Today szerint mintegy 600 fő) kellene, de elképzelhető, hogy az említett fél szakasznyi katona az első előőrs.

Türelmetlen a közvélemény

Wesley Clark volt NATO-főparancsnok úgy látja, hogy az amerikai közvélemény kezd türelmetlenkedni, mert nem lát eredményeket az afganisztáni háborúban. Clark indokolatlannak tartja ugyan a türelmetlenséget, de nem meglepőnek. A Corriera della Sera olasz lapnak adott nyilatkozatában arra emlékeztet, hogy hasonló türelmetlenség volt tapasztalható a koszovói háború harmadik hete után is. Clark szerint még korai látványos katonai eredményeket követelni. Szó sincs kudarcról, és George Bush elnök kormányának igyekeznie kell meggyőzni erről a közvéleményt – fejtegette.

Letartóztatott amerikaiak

A tálibok pakisztáni nagykövete szerint amerikai állampolgárokat tartóztattak le Afganisztánban, de a diplomata sem számukról, sem kilétükről nem tud semmit. Abdul Szalam Zaíf nem tudta megmondani, hogy katonákról, segélymunkásokról vagy újságírókról van-e szó, sem azt, hogy az ország mely részén vették őrizetbe őket. A kabuli tálib rezsim iszlámábádi nagykövete „úgy gondolja”, hogy egy-vagy két amerikairól lehet szó, aki talán a pénteken kivégzett Abdul Hak ellenzék katonai parancsnok társaságában lehetett. Abdul Hak titokban lépett afgán területre, hogy megnyerje az ellenzék számára a helyi törzsi vezetőket. Az elfogott parancsnok szoros kapcsolatban állt az amerikaiakkal, akik sikertelen légi akciót indítottak a kimenekítésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?