Kabul/Kandahár/Washington. A tálibok bukása után hatalomra került afgán vezetők elvben elfogadták, hogy ötezer főből álló nemzetközi békefenntartó erő érkezzék az országba.
Már a halottak között is keresik Oszama bin Ladent
Hamid Karzai kijelölt afgán kormányfő tegnap Rómában tárgyalásokat kezdett Zahir Sahhal az exkirály hazatérésérőlTASR/AP felvétel Kabul/Kandahár/Washington. A tálibok bukása után hatalomra került afgán vezetők elvben elfogadták, hogy ötezer főből álló nemzetközi békefenntartó erő érkezzék az országba. Az elvi egyezséget nehéz alkudozások előzték meg: szombat óta Kabulban tárgyalt erről John McColl brit tábornok, aki megbízást kapott arra, hogy előkészítse a terepet a békefenntartók első elemeinek telepítéséhez.
Amerikai és brit katonák barlangról barlangra járva, már a halottak között is keresik a kelet-afganisztáni Tora Bora körzet hegyeiben az al-Kaida terrorszervezet vezetőit, köztük Oszama bin Ladent. Az amerikai és brit katonák meg a pastu törzsi harcosok egyaránt azt tekintik most legfontosabb katonai feladatuknak, hogy elvágják a Pakisztán felé menekülés útját a megmaradt al-Kaida-harcosok előtt, mégsem veszik biztosra, hogy sikerült megakadályozni bin Laden átjutását. Az FBI nyolc ügynöke érkezett tegnap Kandahár repülőterére, hogy kihallgassák az al-Kaida fogságban lévő tagjait. Az FBI-ügynökök nem csupán a szeptember 11-i merényletek körülményeire kíváncsiak, hanem információkat akarnak szerezni a korábbi merényletekről és a terroristák későbbi terveiről is.
Az afgán törzsi erők beleegyeznének, hogy szabadon engedjenek magas rangú tálibokat fontos területekért (főleg Kandahár környékéért) cserébe – közölte a Pentagon illetékese. „Az a világ történelmileg barterre épül, ezért feltételezzük, hogy ez megtörténhet” – mondta John Stufflebeem szóvivő. „Amikor Kandahárt, a tálibok korábbi főhadiszállását elfoglalták a tálibellenes erők, nem sok tálib katonát találtunk. Ezért jogos lehet az a feltételezés, hogy többen pénzért megváltották saját menekülésüket.” Mohamed Omár mollát, a tálibok vezetőjét szintén nem találták a városban.
Vita dúl Németország és Nagy-Britannia között az afganisztáni békefenntartó kontingens kapcsán, ami késlelteti az ENSZ-erők misszióját. Tegnap a Frankfurter Allgemeine Zeitung azt írta, a szövetségesek között „konzultációs igény” merül fel a békefenntartók feladatát, összetételét és parancsnoki struktúráját illetően. Emiatt Berlinben már nem számolnak azzal, hogy az ENSZ BT idejekorán határozatba foglalja a békeerők mandátumát, s így a német parlament sem lesz képes holnap vagy pénteken foglalkozni a Bundeswehr részvételére vonatkozó kormányzati előterjesztéssel. A brit–német vita arról folyik, milyen szorosan kapcsolódjék a békefenntartó kontingens parancsnoksága az amerikaiak központi vezénylő szervéhez (Centcom), amely az afganisztáni hadműveleteket irányítja. Míg Berlin a két misszió egyértelmű szétválasztását kívánja, London azt követeli, hogy a két parancsnoki rendszer fonódjon össze. (m, o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.