<p>Ma is sok helyen, főképp északon zuhogni fog, a Hernád most még nem veszélyes, kérdés, mi lesz, mikor ideér a Magas-Tátrából a víz. A dunai árhullám Pestig ellapul. Tovább folytatódik ma is az esős idő, az északi országrészben és az Alföldön egyes helyeken akár 30-50 milliméter csapadék is lehullhat - közölte az Országos Meteorológiai szolgálat.</p>
Magyarországot veszélyezteti a Magas-Tátrából lezúduló víztömeg
Ma is sok helyen, főképp északon zuhogni fog, a Hernád most még nem veszélyes, kérdés, mi lesz, mikor ideér a Magas-Tátrából a víz. A dunai árhullám Pestig ellapul.
Tovább folytatódik ma is az esős idő, az északi országrészben és az Alföldön egyes helyeken akár 30-50 milliméter csapadék is lehullhat - közölte az Országos Meteorológiai szolgálat. Az egész ország területén kedvezőek a feltételek nagy esők kialakulásához, emiatt várhatóan az északi régiókra kiadják a lokális, nagy csapadékokra vonatkozó másodfokú riasztást.
Az elmúlt napokban lehullott rengeteg eső hatására árhullám vonul le az észak-magyarországi folyókon. Árad a Hernád, amelynek teljes hosszára harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el. Az előrejelzések szerint a következő időszakban mintegy 40 milliméternyi csapadék várható a folyó külföldi vízgyűjtőjén. Ha a jelzettnél is több csapadék esik, akkor a vízszint elérheti az eddigi legnagyobb vízállást.
Hernád vízgyűjtőjén - elsősorban a Magas-Tátra térségében - lehullott nagymennyiségű eső miatt rohamosan emelkedik a folyó vízszintje, és bár a víz magassága ezt még nem indokolná, azért harmadfokú a készültség, mert a víz "robbanásszerű" emelkedésére készülnek - mondta az MTI-nek Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) szóvivője. A Hernád legnagyobb mellékága, a Tárca árhulláma már tetőzött Eperjesnél, míg az alatta lévő szakaszon folyamatosan árad.
A Sajón és a Bodrogon első, a Túron másodfokú készültségi szinteket elérő vízszintek várhatóak. A vízügyi igazgatóságok folyamatosan figyelik a hidrometeorológiai helyzetet és felkészültek a szükséges védekezési munkákra. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) arról is beszámolt, hogy a Kraszna külföldi szakaszán a folyó az elmúlt 24 órában harmadfokú készültségi fok fölötti vízállásokkal tetőzött.
A Tiszán Vásárosnaménytól lefelé mindenütt első fokot meghaladó vízszintek várhatóak a hétvégére, az alsó szakaszokon pedig a következő hét elejére. Tiszabecsnél két-három méteres vízszint-emelkedésre számítanak a szakemberek a hét végére, ám a Tisza, a Szamos és a Túr eddigi alacsony vízállása miatt az árhullám tetőzése várhatóan nem éri el az elsőfokú árvízvédelmi készültségi szintet.
A Dunán, Nagybajcsnál, a felső szakaszon első fok közeli vízszintek várhatók, a folyó alsóbb szakaszán az árhullám "ellapul", Budapesten 473 centiméteres tetőzés várható a hétvégére. Ez a szint másfél méterrel a rakpartok alatt van - írta közleményében a KVVM.
Az elmúlt napok jelentős esőzéseinek hatására a Répce-patak és a Gyöngyös-patak vízgyűjtő területén jelentősebb árhullámok alakultak ki. A Répcén az árhullám az éjszaka folyamán Répcevisnél tetőzött 326 centiméterrel, az árhullám hatására az Acsád és Bük, valamint a Bő és Gór között vezető összekötő utak víz alá kerültek, ezért azokat lezárták - mondta el a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője, Nádor István.
Üllő térségében lakóházakat veszélyeztet a csütörtökön lehullott, nagy mennyiségű csapadék, Nagykátán egyes utak járhatatlanok, a csapadékelvezető árkok nem tudnak megbirkózni a nagy mennyiségű esővízzel, ezért az több helyen megállt az utcán és az udvarokban. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.