Hilla/Budapest/Varsó. Tizenegy iraki meghalt, tíz magyar, tizenegy lengyel és egy amerikai katona, valamint 44 iraki civil megsérült az iraki Hillában tegnap reggel elkövetett merényletekben.
Helyi idő szerint negyed nyolc – közép-európai idő szerint reggel negyed hat – körül két, robbanóanyaggal megrakott teherautó próbálta meg áttörni a Camp Charlie lengyel logisztikai támaszpont bejáratát védő betonakadályt. A bázist védő mongol katonák golyózáport zúdítottak a teherautókra: az egyik, megállásra kényszerített jármű menekülni próbáló vezetőjét agyonlőtték, majd az autó felrobbant. A másik járműnek sikerült eljutni a betonakadályig, de azt nem tudta áttörni, hanem az ütközéskor felrobbant. A két nagyerejű detonáció – a helyszínen 15 méter átmérőjű, két méter mély kráter keletkezett – a magyar szállító zászlóalj lakóépületeitől száz méterre történt. Az épületek ablakai kitörtek, az üvegszilánkok több embert megsebesítettek. A robbanások után valamennyi nemzet katonái azonnal szigorították a biztonsági intézkedéseket.
Jóval súlyosabb következményekkel járt a környéken élő irakiakra, illetve a járókelőkre nézve a kettős terrortámadás: legalább három lakóház összeomlott. Amerikai közlések szerint legalább 11 iraki – férfiak, nők és gyerekek – vesztette életét, míg a hillai kórház öt iraki, köztük két nő haláláról és negyvenegy iraki sebesültről számolt be. Robert Strzelecki alezredes, a lengyel kontingens szóvivője előzőleg azt mondta, hogy a két öngyilkos merénylő két iraki polgári személyt rántott magával a halálba, és a robbanás 44 irakit sebesített meg. A lengyel irányítású közép-déli iraki övezetben egy csaknem tízezer fős nemzetközi hadosztály állomásozik, melynek keretében mintegy 2500 lengyel és 300 magyar katona is szolgál. Itt állomásoznak a szlovák katonák is, közülük senkinek sem esett bántódása.
„Ez volt az első ilyen típusú merénylet Irakban létesített lengyel katonai támaszpont ellen” – közölte Zdzislaw Gnatowski ezredes, a lengyel vezérkar szóvivője. A lengyel erők eddig egy tisztet veszítettek, tavaly november 6-án támadás ért egy lengyel katonai konvojt.
Medgyessy Péter magyar miniszterelnök arról biztosította a magyar zászlóalj tagjait, hogy a kormány becsüli őket, és számít rájuk, hiszen helyes célokért vannak ott. A kormányfő és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter videotelefonon keresztül hallgatta meg Sramkó Mátyás alezredesnek, a szállító zászlóalj parancsnokának a jelentését az iraki merényletről. Sramkó közölte: minden sérült állapota kielégítő. Kezdettől fogva felkészültek arra, hogy ilyen esemény bekövetkezhet. A történtek bizonyítják, hogy az egyik legjobban őrzött táborban laknak a magyar katonák, hiszen a merénylőknek nem sikerült bejutniuk a hadiszállásra. Kijelentette: a katonák teszik a dolgukat, nincs pánik. Eddig senki nem jelezte, hogy a történtek miatt haza kívánna térni.
Keleti György, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának elnöke közölte: ma rendkívüli ülést tart a testület. Előzőleg a Fidesz kezdeményezte a bizottság azonnali összehívását. A kisebbik ellenzéki párt, az MDF pedig alig két órával a történtek nyilvánosságra kerülése után felszólította a kormányt és a parlamentet: azonnal rendelje haza a magyar katonákat Irakból. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem pszichológiai, szociológiai és pedagógiai tanszékének egyetemi tanára, Bolgár Judit elmondta: azonnali pszichológiai kezelés és utógondozás is szükséges ahhoz, hogy a katonák fel tudják dolgozni a szerencsétlenséget.
A PAP lengyel hírügynökség azt jelentette, hogy tegnap délután a Babilon táborban két újabb robbanást hallottak Hilla irányából. Nem hivatalos értesülések szerint polgári célpontok ellen elkövetett merényletekről van szó. Marek Sanak alezredes, a Charlie logisztikai bázis lengyel parancsnoka szerint a merénylet nem volt tökéletes akció, a terroristák nem derítették fel pontosan a helyszínt, nem tudták például, hogy betonakadályok vannak és a talaj süppedős, ingoványos. Ezért nem volt esélyük arra, hogy a tábor területére bejussanak.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.