<p>Magyar-ukrán-ruszin nyilvános kerekasztal-beszélgetést szervezett a Kárpát-medencei Megbékélés Mozgalom keretében Surján László európai parlamenti képviselő szombaton Beregszászon.</p>
Magyar-ukrán-ruszin megbékélési konferenciát tartottak Kárpátalján
A Legyünk közösen nagyok! címmel megtartott tanácskozás bevezető előadásában Surján László hangsúlyozta: a beregszászi kerekasztal-konferenciával annak részvevői hitet tesznek a megbékélés mellett, amelyen a közös jövő múlhat. „Egy olyan 20. századot hagytunk magunk mögött, amelyet –bármelyik nemzetiség oldaláról nézve is – jobb lenne elfelejteni” – tette hozzá, megjegyezve, hogy nincs értelme felemlegetni a múlt fájdalmait, de van értelme a reménynek. Ebben a tekintetben – folytatta – a nyugat-európai példákat kell szem előtt tartani, hiszen ott is legalább olyan súlyos ellentétek feszültek a nemzetek között, mint amilyenek jelenleg Közép-Európában vannak. Érdemes megnézni, hogyan sikerült a franciákat és németeket, olaszokat és osztrákokat értelmes együttműködésre rávenni – mutatott rá. Az Európai Unió ezért jött létre, hogy ne legyen több háború, hiszen az alapító atyák is azt fogalmazták meg, hogy több háború ne induljon ki német földről – emlékeztetett az európai parlamenti képviselő. Kiemelte: ha Nyugat-Európában sikerült elérni a megbékülést, akkor Közép-Európában is sikerülnie kell, hiszen az ellentétek ebben a régióban sem nagyobbak, mint a kontinens nyugati felén voltak, ráadásul a Kárpát-medence népei sok évszázadon át békésen éltek egymás mellett.
A magyar és ruszin nép több mint ezer éves békés egymás mellett élését hangsúlyozta Ludvig Filip, a Kárpátaljai Ruszin Néptanács alelnöke, sajnálattal emlékeztetve arra, hogy Ukrajnában vannak olyan politikai erők, amelyek ellentéteket igyekeznek szítani a két nép között. A ruszin vezető elmondta, hogy a ruszinok mindig közösen ünneplik a magyarokkal március 15-ét, mert az 1848-49-es magyar forradalomnak és szabadságharcnak köszönhető a ruszinság nemzeti öntudatra ébredése.
Vári Fábián László József Attila díjas kárpátaljai költő hozzászólásában párbeszédet sürgetett az ukrán és magyar értelmiség között a történelmi sérelmek tisztázása és a két nép megbékélésének elősegítése érdekében. Szerinte a dialógusnak megvannak az alapjai, hiszen Kárpátalján vannak olyan alkotó személyiségek, akik munkásságuk révén kapcsolódási pontokat jelentenek az ukránok és a magyarság között.
Kovács Elemér beregszászi újságíró az idegenforgalom fejlesztésének fontosságára hívta fel a figyelmet, rámutatva, hogy mind a kárpátaljai ukrán, mind az országos ukrajnai médiában általában nagyon pozitív tudósítások jelennek meg a magyarországi és a kárpátaljai magyar turisztikai rendezvények, fesztiválok kapcsán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.