Lovag lett a grafénkutatás két Nobel-díjas úttörője

London |

<p>Lovagi rangra emelte a brit királynő Andre Geimet és Konstantin Novoselovot, akik 2010-ben közösen kapták meg a fizikai Nobel-díjat úttörő grafénkutatásaik miatt - adta hírül a BBC hírportálja.</p>

A Manchesteri Egyetem professzorai Erzsébet királynő idei New Year Honours listáján szerepelnek, amelyen az ország tudósai közül ott van még Venkatraman Ramakrishnan is, aki 2009-ben a kémiai Nobel-díj egyik kitüntetettje volt.

A tudomány és technológia reprezentánsai az idei listán a lovagi rangra emeltek 3 százalékát teszik ki.

Geim és Novoselov is orosz származású, először Hollandiában dolgoztak együtt, majd mindketten Nagy-Britanniába költöztek. Itt a Manchesteri Egyetemen tevékenykednek, ahol 2004-ben publikálták első, nagy hatású dolgozatukat a grafén előállításáról.

A grafén talán a legesélyesebb anyag arra, hogy felváltsa a szilíciumot például a telefonokban, számítógépekben, televíziókban és minden más elektronikai eszközben. Elméletileg 1947-ben igazolták, hogy a grafén mint anyag létezik, de előállítania csak a ma már Nobel-díjas fizikus párosnak sikerült. A kutatók kísérleteik során a ceruzabélhez hasonló grafitdarabkából állították elő a szupervékony anyagot, közönséges ragasztószalagot (celluxot) használtak arra, hogy egy atomnyi réteget nyújtsanak belőle.

Az indiai születésű Venkatraman Ramakrishnan biológusként a brit Orvosi Kutatási Tanács cambridge-i molekuláris biológiai laboratóriumában tevékenykedik. 2009-ben Ada Jonat izraeli és Thomas Steitz amerikai kutatókkal együtt érdemelte ki a kémiai Nobel-díjat a riboszóma szerkezetének és funkciójának tanulmányozásáért.

A riboszóma a sejtek fehérjegyára, a genetikai kód alapján itt készülnek az élő szervezetek építőkövei, a fehérjék.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?