ÖSSZEFOGLALÓLondon/Moszkva. A brit külső hírszerzés (MI6) fizetett ügynöke volt Alekszandr Litvinyenko, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) egykori tisztje, akit hat éve Londonban sugárzó anyaggal megöltek.
Litvinyenko a brit MI6-nak dolgozott
ÖSSZEFOGLALÓ
London/Moszkva. A brit külső hírszerzés (MI6) fizetett ügynöke volt Alekszandr Litvinyenko, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) egykori tisztje, akit hat éve Londonban sugárzó anyaggal megöltek. Egyebek mellett ez is elhangzott a jövő tavasszal kezdődő teljes körű brit jogi vizsgálat előkészítéseként tartott csütörtöki bírósági tényismertetésen.
Olyan, eddig szintén titkosan kezelt brit kormányzati dokumentumokat is bemutattak, amelyek arról tanúskodnak, hogy hivatalos londoni vélemény szerint Litvinyenko meggyilkolásában része volt az orosz kormánynak. Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő ezt tegnap délután megalapozatlan vádaskodásnak minősítette.
Litvinyenkót, az FSZB volt alezredesét – aki 12 éve Londonba szökött és az orosz vezetés politikáját súlyosan bíráló nyilatkozatokat tett – 2006 novemberében polónium 210-es sugárzó izotóppal ölték meg. A mérgező anyagot a Yard vizsgálata szerint Litvinyenko teájába csempészték az USA londoni nagykövetségének közvetlen közelében lévő elegáns Millennium Hotel bárjában, ahol a dezertőr exügynök 2006. november 1-jén két másik orosszal találkozott. Nagy-Britannia 2007-ben vádat emelt a fő gyanúsított, Litvinyenko egyik teapartnere és volt ügynöktársa, Andrej Lugovoj ellen, akit odahaza nem sokkal később parlamenti képviselőnek választottak. Moszkva elzárkózott Lugovoj kiadatásától, ezt diplomaták kölcsönös kiutasítása követte, és a két ország viszonya azóta is fagyos.
De csak most először hozott a brit kormány nyilvánosságra olyan adatokat, amelyek az orosz állam tevőleges részességére utalnak a gyilkosságban. És olyan iratok is először kerültek napvilágra, amelyek felfedik, hogy Litvinyenko a brit hírszerzés szolgálatában állt, jóllehet találgatások szintjén ez már sokszor felmerült. Litvinyenko ráadásul az MI6 közvetítésével a spanyol titkosszolgálattal is kapcsolatba lépett, segítséget nyújtva az orosz maffia spanyolországi tevékenységének felderítésében. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.