<p>Ebolamentessé nyilvánította az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet (MSF) szombaton Libériát, ahol 42 napja nem észleltek új megbetegedést.</p>
Libériát ebolamentessé nyilvánították
Az MSF ugyanakkor óvatosságra intett, és hangsúlyozta, hogy csak akkor lehet fellélegezni, ha a Libériával szomszédos Guineában és Sierra Leonéban is sikerül visszaszorítani a valaha számon tartott legsúlyosabb ebolajárványt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2013 decembere óta a három nyugat-afrikai országban 11 005 ember halt bele a vérzéses lázzal járó betegségbe, csaknem fele Libériában, ahol tavaly augusztus és október között tetőzött a járvány.
A vírus 21 napos lappangási idejének kétszerese a WHO által megszabott idő arra, hogy kijelenthessék, megszűnt a járvány az adott országban. Az Orvosok Határok Nélkül ugyanakkor arra kérte a libériai hatóságokat, hogy folytassanak ellenőrzést a határokon, nehogy az átkelő emberek révén az ebola visszatérjen az országba.
David Nabarro, az ENSZ ebolaügyi megbízottja a héten azt mondta, a libériai hatóságok elkötelezettek az iránt, hogy onnantól számítva legalább egy évig fenntartják a szigorúbb ellenőrzést, hogy ebolamentessé nyilvánították az országot.
Sierra Leonéban és Guineában együttesen kevesebb mint húsz új esetet jelentettek a héten, Nabarro szerint azonban még így is hónapokba telhet, mire nullára csökken ez a szám.
Az Orvosok Határok Nélkül a járvány során egyébiránt hevesen bírálta az ENSZ és a nyugati országok általa lassúnak ítélt válaszlépéseit. A szervezet ezért Libéria fővárosában, Monroviában felállította a világ legnagyobb, 400 ágyas ebola-krízisközpontját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.