<p>Kairó. Letartóztatták Mohamed Badíét, a Muzulmán Testvériség vezetőjét tegnap hajnalban az egyiptomi biztonsági erők. Lehet, hogy az USA a korábbi hírekkel ellentétben átmenetileg mégis felfüggeszti az Egyiptomnak folyósított évi 1,3 milliárd dolláros, vissza nem térítendő katonai támogatás egy részét.</p>
Lefejezték a Muzulmán Testvériséget
ÖSSZEFOGLALÓ
Meghosszabbította – a múlt hetivel együtt már 45 nappal – a hivatalából eltávolított Mohamed Murszi volt államfő fogva tartását az ügyészség az általa elkövetett állítólagos erőszakos cselekményekkel kapcsolatos nyomozás részeként. Murszit eddig gyilkossággal és kémkedéssel vádolták, továbbá azzal is, hogy kapcsolatban állt a Hamász palesztin radikális szervezettel, amely 2011-ben segített neki megszökni a börtönből.
Tegnap hajnalban a szökésben lévő Badíét Kairó északkeleti részén fogták el egy lakásban, miután a biztonsági apparátushoz bejelentés érkezett a hollétéről. Vele együtt őrizetbe vették a Testvériség két másik ismert tagját, Jusszef Talaat és Hasszan Malejkot. Mindhármukat a Naszrváros nevű negyedben fogták el egy olyan utcában, amely a Rabaa el-Adavíja tér tőszomszédságában van. Egy héttel ezelőtt a rendőrség ezen a helyen erőszakot alkalmazva felszámolta a tüntetők egyik táborát, s több mint 600-an haltak meg azon a napon.
A 70 éves Badíét szigorú biztonsági intézkedések közepette szállították a Torah börtönbe, ugyanoda, ahol Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnököt és két fiát tartják fogva. Pár óra múlva Mahmud Ezzat vette át ideiglenes jelleggel a Muzulmán Testvériség irányítását. Ezzat 69 éves, orvos, s többször bebörtönözték már a hatvanas és a hetvenes években, eddig Badié egyik helyettese volt.
Eközben a Testvériség fegyveres hívei ismét megpróbálták kiszabadítani az őrizetbe vettek egy nagyobb csoportját. Mint arról a MENA beszámolt, a harcosok megtámadtak egy 612 foglyot szállító konvojt. A lövöldözésben néhány ember meghalt, olyan információk nem voltak, hogy a csendőrök soraiban lettek volna áldozatok.
A CNN Patrick Leahy demokrata szenátorra, a felsőház külföldi pénzügyi segélyekkel foglalkozó albizottságának elnökére hivatkozva közölte: a Fehér Ház átmenetileg mégis felfüggesztené az Egyiptomnak folyósított évi 1,3 milliárd dolláros, vissza nem térítendő katonai támogatás egy részét. Leahy szóvivője megerősítette, a szenátor hivatalát tájékoztatták arról, hogy a kormányzat ilyen lépést fontolgat. A támogatás végleges megvonásáról egyelőre nincs szó.
Előző nap a The New York Times azt írta, az amerikai kormány kezdeményezte az Egyiptomnak folyósított, 250 millió dolláros gazdasági segély visszatartását, miközben az ennek a többszörösét – 1,3 milliárd dollárt – kitevő katonai támogatást érintetlenül hagyja. Kairó az idei katonai segélykeretből még nem kapott meg 585 millió dollárt. Az USA az 1979-es izraeli–egyiptomi békeszerződés aláírása után kezdte éves katonai támogatásban részesíteni a legnépesebb arab államot. Egyiptom ebből szerzi be a fejlett amerikai fegyverrendszereket.
Az egyiptomi átmeneti kormánynak az iszlamista tüntetőkkel szembeni, vérontásba torkolló kemény fellépése miatt az amerikai kongresszusban egyre hangosabban követelik, hogy a kormány hozzon büntetőintézkedéseket Kairóval szemben.
A biztonsági erők lelőtték az al-Ahram napilap egyik vidéki szerkesztőségének a vezetőjét, tüzet nyitva a gépkocsijára az éjszakai kijárási tilalom idején – közölte a hadsereg. Az incidensben Tamel Abdel-Rauf meghalt, egy másik újságíró, aki az al-Gumhúríjának dolgozott, megsérült. Az újságírókra a kijárási tilalom nem vonatkozik. A hadsereg közleménye szerint a két újságíró gépkocsija nagy sebességgel száguldott, és nem állt meg egy ellenőrzőpontnál, holott erre felszólították és figyelmeztető lövéseket is leadtak a levegőbe. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.