<p>Damaszkusz/Berlin/Párizs/</p>
Lecsaphat a Nyugat Aszadra
ÖSSZEFOGLALÓ
Párizsban és Londonban is kifejtették, akár ENSZ-felhatalmazás nélkül is oda lehetne csapni Szíriának, ha a kormányerők vegyi fegyvert alkalmaztak.
Angela Merkel kancellár szóvivője, Steffen Seibert tegnap azt mondta: ha az ENSZ ellenőrei megerősítik a gáztámadás tényét, „az büntetést követel”. Ennek keretében azt sem zárta ki, hogy Németország részt venne egy esetleges nemzetközi katonai beavatkozásban. Korábban számos német politikus szólalt fel egy nyugati intervenció ellen, és szombaton még maga Merkel is a politikai megoldást forszírozta.
Megérkeztek tegnap délután az ENSZ vegyifegyver-szakértői Damaszkusz külvárosába, Muadamijába, ahol múlt héten egy feltételezett gáztámadásban több százan – ellenzéki aktivisták szerint 1300-an – életüket vesztették, és a csoport megkezdte az áldozatok vizsgálatát. Egy, a helyszínen tartózkodó orvos, Abu Karam telefonon közölte: „Az orvosokkal vagyok a Rauda mecsetben, és jelenleg a sebesülteket vizsgáljuk. Az orvosok és a szakértők a betegekkel beszélgetnek, és mintákat vesznek az áldozatoktól.” A vegyi fegyvereket vizsgáló szakértőket szállító konvoj a szíriai légierő fegyveresei által ellenőrzött úttorlaszon keresztül jutott el a szunnita muszlimok lakta külvárosba, amelyet folyamatosan ostrom alatt tartanak a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erők.
Még ez előtt közölte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője: orvlövészek többször rálőttek az ENSZ vegyifegyver-szakértőinek egyik gépkocsijára, és használhatatlanná tették azt. A támadást kormányerők és a felkelők közötti ütközőövezetben hajtották végre a konvoj első járműve ellen. Sérülésről nem tett említést, az ellenőrök golyóálló mellényt viselnek.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) értesülése szerint a múlt szerdai támadás után 355 olyan ember halt meg Damaszkuszban és környékén, akik idegméregre jellemző tüneteket mutattak.
David Cameron brit kormányfő megszakította szabadságát, hogy részt vegyen országa nemzetbiztonsági tanácsának a szíriai helyzettel foglalkozó ülésén. A brit kormány szerint az ENSZ BT egyöntetű támogatása nélkül is lehetséges választ adni a szíriai vegyifegyver-támadásra.
A francia külügyminiszter az Europe 1 rádiónak kijelentette, „arányos válasz” várható a szíriai vegyifegyver-támadásra, s ezt a témát a következő napokban vitatják meg a partnerországokkal. Laurent Fabius szerint egyértelmű, hogy az ideggáztámadást a szíriai kormányerők hajtották végre.
Törökország közölte: kész csatlakozni egy Szíria elleni nemzetközi koalícióhoz, még akkor is, ha az ügyben az ENSZ BT nem jut konszenzusra.
Moszkvában mélységes aggodalommal fogadták amerikai politikusok kijelentéseit arról, hogy az amerikai hadsereg kész beavatkozni a szíriai konfliktusba – közölte tegnap telefonon Szergej Lavrov külügyminiszter amerikai kollégájával, John Kerryvel. Lavrov szerint az USA meg akarja torpedózni a közös orosz–amerikai erőfeszítéseket egy nemzetközi konferencia összehívására. Szerinte bármilyen, ENSZ-felhatalmazás nélküli katonai beavatkozás ellentétes lenne a nemzetközi joggal.
Kína az ENSZ-szakértők független, tárgyilagos és szakszerű helyszíni vizsgálatát támogatja.
Bassár el-Aszad elnök az Izvesztyijának adott interjújában kijelentette: az USA kudarcot vallana, ha úgy döntene, hogy katonai műveletet indít Szíria ellen. „Bevethet-e vegyi vagy bármilyen más tömegpusztító fegyvert egy állam olyan helyen, ahol a hadseregét összpontosította?” – érvelt Aszad, s hozzátette, a kormányerőknek a lázadók felett aratott sorozatos győzelme áll a nyugati vádak mögött. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.