<p>A francia elnökválasztás első fordulójában a szavazatok 18 százalékával harmadik helyen végzett szélsőjobboldali Marine Le Pen célja, hogy Francois Hollande szocialista jelölt május 6-i győzelme után a széteső jobboldal árnyékában "az ellenzék vezéreként" vághasson neki a júniusi nemzetgyűlési választásoknak.</p>
Le Pen egyik jelöltet sem támogatja, de Sarkozy bukására játszik
A Nemzeti Front (FN) azt reméli, hogy legalább 15 képviselőt küldhet a parlamentbe, és önálló frakciót alakíthat.
Claude Guéant belügyminiszter mellett több kormánypárti képviselőt is arról faggatták kedden a francia újságírók, hogy kire szavaznak majd júniusban, ha a választókörzetükben Nicolas Sarkozy jelenlegi államfő pártjának, a jobbközép UMP-nek a jelöltje kiesik az első fordulóban, és az FN vagy a Szocialista Párt (PS) között kell majd választaniuk. Valamennyien azt válaszolták, hogy nem hajlandók az FN-re szavazni. Sarkozy pedig magát a kérdést is visszautasította.
"Mi ez a feltételezés, hogy egy szocialista vagy egy FN-s közül kelljen választani? Minden politikai lépésem arról szól, hogy ne kerüljenek a franciák ilyen választás elé" - mondta a France 2 közszolgálati televízióban a jobboldali jelölt. Sarkozy szerint ugyanakkor a szélsőjobboldali szavazókat nem szabad elítélni, hiszen Marine Le Pennek "joga volt magát jelöltetni, tehát az ő személye is összefér a köztársasággal". Az államfő, szocialista riválisához hasonlóan, a két forduló között nyíltan kampányol annak a 6,4 millió szélsőjobboldali választónak a megnyeréséért, akiknek szavazata meghatározhatja az elnökválasztás végeredményét.
Le Pen szemei előtt azonban már a június 10-17-i nemzetgyűlési választások lebegnek. Sikeres szereplésével az elnökválasztás első fordulójában ugyanis a korábban maximálisan 16-17 százalékos támogatottságot szerző Nemzeti Front számára új kapukat nyitott meg, mégpedig a jelenlegi pártberendezkedés átrendeződésének lehetőségével. A szélsőjobboldali jelölt vasárnap este üdvözölte, hogy sikerült felrobbantania "a lemondás, a multik, a pénzvilág és a bankok két pártjának monopóliumát".
"A jelentősen meggyengült pártja élén álló leköszönő elnökkel szemben, mostantól mi vagyunk az ultra-liberális baloldal egyetlen és igazi ellenzéke" - hangsúlyozta Le Pen, egyértelművé téve, hogy jelenleg a kormányzó jobbközép UMP legyengítését tekinti legfőbb feladatának.
A Nemzeti Front elnöke a Le Monde beszámolója szerint nem hajlandó sem a jobb-, sem a baloldallal tárgyalni, a két forduló között egyik jelöltet sem fogja támogatni. Inkább arra ügyel, hogy a jobboldal vagy az ő feltételei szerint építse magát újjá, vagy sehogyan sem. A Le Pen lány közel másfél éve - amióta átvette apjától, Jean-Marie Le Pentől az FN irányítását - következetesen erről beszél, csak eddig nem sokan figyeltek rá.
A párt azzal számol, hogy Sarkozy vereséget szenved, és az elnökválasztás lendületével a júniusi parlamenti választásokon az FN jelöltjei legalább száz választókerületben bekerülnek a második fordulóba, s legalább 15 helyen győzni is tudnak annak érdekében, hogy önálló nemzetgyűlési frakciót alakíthassanak.
Le Pen azt is reméli, hogy Sarkozy vereségét követően a jobboldali képviselők egy része az UMP süllyedő hajójáról átszáll az FN csónakjába. Mindez az elnöki párt teljes széteséséhez és a szélsőjobboldali párt új, Rassemblement bleu Marine - Tengerkék Összefogás névvel (a Marine franciául tengerit jelent) történő átszervezéséhez is vezethet, amely Le Pen stratégiája szerint nem egyszerűen megkerülhetetlen, hanem vonzó formáció is lehet a jobboldalon. "Kiváló pozícióban vagyunk az UMP szétveréséhez. Mi leszünk a gyűjtőpárt a jobboldalon" - fogalmazott vasárnap este Bruno Bilde, Le Pen kabinetfőnöke.
Le Pen egyik fontos célja volt az is, hogy apjánál hitelesebb és szalonképesebb imázst alakítson ki magáról, és ezzel szélesíteni tudja az FN szavazótáborát. Ezért a kampány elején a bevándorlás-ellenes szólamai helyett inkább a gazdasági és a pénzügyi kérdésekre koncentrált. Megpendítette az eurózónából való francia kilépés szükségességét, és csak a kampány végén vette elő ismét az FN-től megszokott témákat, amelyekkel elemzők szerint alapvetően a protestszavazókat tudta mozgósítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.