<p>Kuba felajánlotta hétfőn, hogy 39 orvost és villanyszerelő-brigádokat küld a hurrikán sújtotta, egyebek közt súlyos áramszünettel küszködő Puerto Rico megsegítésére. </p>
Kuba segítséget ajánlott fel Puerto Ricónak, Trump valószínűleg elutasítja
Ahhoz, hogy Havanna segítsége célba érjen, Washington jóváhagyása szükséges, mivel Puerto Rico az Egyesült Államok társult tagja, ezért amerikai vízum kell a kubai segítőknek, hogy Puerto Ricó-i területre léphessenek. Donald Trump elnökségével azonban ismét megromlottak a kapcsolatok Washington és Havanna között, ezért nem valószínű, hogy az Egyesült Államok él a kubai segítséggel.
Demokrata párti politikusok ugyanakkor ugyancsak hétfőn Puerto Rico gyorsabb megsegítésére sürgették Trumpot. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti frakciójának vezetője leszögezte: az Egyesült Államok társult államaként Puerto Rico lakosai "megérdemlik, hogy tudják, számíthatnak a kormányzatra".
Kuba legutóbb 2005-ben ajánlott fel humanitárius és orvosi segítséget az Egyesült Államoknak, a Katrina hurrikán sújtotta New Orleansba küldött volna orvosokat. A Fehér Ház - melynek ura akkor George W. Bush volt - elutasította a felajánlást.
Puerto Rico kormányzója humanitárius válságtól tart
Humanitárius válságtól tart és hétfőn este azonnali segítséget kért a washingtoni törvényhozástól az özönvízszerű esőzések és az áradások nyomán keletkezett károk miatt Puerto Rico kormányzója, Ricardo Rossello.
A kormányzó hétfőn este Puerto Rico fővárosában, San Juanban tartott sajtóértekezletet, ahol "azonnali intézkedéseket" kért Washingtontól. Donald Trump amerikai elnök közölte: tisztában van a nehézségekkel.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"289053","attributes":{"alt":"","author":"SITA/AP-felvétel","class":"media-image","style":"width: 600px; height: 401px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
A Maria hurrikán - amely időközben Észak-Karolina partjainál, immár trópusi viharként pusztít - Puerto Ricón az eddigi adatok szerint legalább 13 halálos áldozatot követelt, az erős szél, a heves esők és az áradások csaknem teljesen tönkretették a sziget áramszolgáltatását és a telekommunikációs hálózatát is. A kormányzó attól tart, hogy az emberek tömegesen hagyják majd el a szigetet, s ezért is sürgette az azonnali és hatékony intézkedéseket.
A sajtóértekezleten jelen volt az országos katasztrófa-elhárítási hivatal (Fema) vezetője, Brock Long is, aki kifejtette: a szervezetnek rengeteg a munkája, egyelőre az életmentésre összpontosít. "A nap 24 órájában folyamatosan dolgozunk, hogy eltakarítsuk a romokat és legalább az áramszolgáltatás helyreálljon" - mondta Long. A szigeten tartózkodik Tom Bossert, Donald Trump elnök belbiztonsági tanácsadója is. Bossert megbeszélést folytatott a kormányzóval, majd hangsúlyozta: Puerto Rico "mindent megkap, amire szüksége van".
Donald Trump hétfőn este Twitter-bejegyzésben erősítette meg, hogy Puerto Rico "nagy nehézségekkel" küzd. Az elnök utalt arra, hogy a szigetnek "már eleve nagyon rossz állapotban volt az infrastruktúrája" és Puerto Rico "óriási adóssággal" küszködik, s ezért is néz szembe különösen nagy nehézségekkel. "Az elektromos hálózata régi, nagyon rossz állapotban van, és tönkrement. A sziget nagy része megsemmisült, ugyanakkor (Puerto Rico) dollármilliárdokkal tartozik a Wall Streetnek és a bankoknak és ezt tiszteletben kelt tartani" - fogalmazott a mikroblogban Trump. Hozzátette: jelenleg az élelmezés, a víz biztosítása és a gyógyszerellátás a legfontosabb.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.