Budapest. A környezetvédelmi miniszter javaslatára a magyar külügyminisztériumba kérették tegnap Románia budapesti nagykövetét, hogy tájékoztatást kérjenek a romániai Verespatakra tervezett aranybányáról.
Környezeti kockázatok
Budapest. A környezetvédelmi miniszter javaslatára a magyar külügyminisztériumba kérették tegnap Románia budapesti nagykövetét, hogy tájékoztatást kérjenek a romániai Verespatakra tervezett aranybányáról. Románia évek óta tervezi Verespatakon egy ciános technológiával üzemelő, felszíni kitermelésű aranybánya létesítését egy 1997-es koncesszió alapján, amelyet a Rosia Montana-Gold Corporation kanadai–román vegyesvállalkozás szerzett meg. Petru Lificiu román környezetvédelmi miniszter 2002-ben azt ígérte, hogy Magyarországot is bevonják a terv elemzésébe. Magyarországi és romániai zöld szervezetek közben arra hívták fel a figyelmet, hogy a létesítmény környezeti kockázatot jelent, hiszen a ciános technológiával tervezett bányából mérgező anyagok kerülhetnének a Tisza magyarországi folyószakaszába is. 2000-ben rendkívül súlyos környezeti károkat okozott, hogy átszakadt az Aurul román–ausztrál vegyes bányavállalat nagybányai zagytárolójának gátja, ami ciánnal szennyezte a Szamoson keresztül a Tiszát, majd a Dunát is. Az Aurul cián alkalmazásával nemesfémeket nyert ki meddőhányókból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.