<p>Bukarest. Elsöprő győzelmet aratott az eddig kormányzó Szociál-liberális Unió (USL) a vasárnapi romániai parlamenti választásokon. Victor Ponta kormányfő meglebegtette a megállapodás lehetőségét a magyarokkal, de a baloldali szövetség berkeiben ennek a lehetőségnek sokan nem örülnek.</p>
Kormányra is kerülhet az RMDSZ
ÖSSZEFOGLALÓ
Hivatalos végeredményt tegnap kora estig nem tettek közzé, de több mint nyolcvan százalékos feldolgozottság után biztos volt, hogy négy párt lépte át a parlamenti küszöböt. Az USL a voksok 58,6 százalékát szerezte meg. A jobbközép Igaz Románia Szövetség (ARD) 16,7 százalékot, a populista Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) 13,5 százalékot, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 5,3 százalékot kapott. Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) a szavazatok 0,67 százalékával nem jut be a parlamentbe. A részvétel hozzávetőleg 42 százalékos volt. Ebben a rossz időjárási viszonyok is szerepet játszottak.
Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt főtitkára – a pártja által végzett párhuzamos szavazatszámlálásra hivatkozva –azt állította, az USL 25 megyében, vagyis a 41 megye több mint felében minden mandátumot megszerzett, mivel jelöltjei 50 százalék feletti eredménnyel nyertek választókerületükben. A román választási törvény szerint ilyen esetben az ellenzéknek úgy kell helyet biztosítani a parlamentben, hogy az illető megyékben a mandátumra jogosult pártok szavazatarányának megfelelően további parlamenti mandátumokat hoznak létre, így ezeket a választókerületeket két-két törvényhozó fogja képviselni a román parlamentben.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke sajtótájékoztatóján kijelentette: a szövetség jelöltjei 12 képviselői és hat szenátori körzetben a szavazatok abszolút többségével megnyerték a versenyt, és a megyei, valamint az országos visszaosztásból további mandátumokra is számítanak.
Négy évvel ezelőtt az RMDSZ szenátorjelöltjei a szavazatok 6,3 százalékát, képviselőjelöltjei a szavazatok 6,1 százalékát szerezték meg.
Ponta kormányfő tárgyalásokat ajánlott az RMDSZ-nek, de az eredményekből kitűnik, az USL-nek nincs igazán szüksége a magyarok támogatására. Például Liviu Dragnea, az USL kampányfőnöke azt fejtegette, hogy az USL a parlamenti helyek kétharmadát is könnyen megszerezheti a visszaosztási rendszernek köszönhetően. Ez utóbbinak tulajdoníthatóan ugyanis mintegy nyolcvan fővel növekszik a bukaresti parlament létszáma.
Dan Tapalaga elemző úgy látja, az USL-ben vitát okoz az RMDSZ esetleges bevonása a kormányba, de ez a nézeteltérés vélhetően nem fog súlyosbodni, mivel a kormányzó szövetség legfontosabb célja az alkotmány módosítása. Ugyanis az USL-ben mindenekelőtt az államfő szerepét akarják tisztázni, csak dekoratív szerepet szánnak neki. Másrészt Crin Antonescu, a liberálisok elnöke ugyanis éppen az államfői poszt várományosa az USL-t alkotó két nagy párt, a szociáldemokraták és a liberálisok korábbi egyezsége szerint. Tapalaga információi szerint Ponta felkínálná a kulturális miniszteri posztot a magyaroknak, konkrétan Kelemen Hunornak, aki korábban is betöltötte ezt a funkciót.
Egy másik elemző, Radu Alexandru is úgy véli, nem lenne meglepő az RMDSZ kormányzati szerepvállalása, szerinte figyelembe kell venni azt a hagyományt, miszerint Románia számára jó, ha a magyar kisebbséget képviselő szervezet a kormányban van, és onnan fejti ki álláspontját.
Tapalaga és Alexandru is úgy véli, a választási eredmények tükrében Traian Basescu államfő nem teheti meg, hogy ne Victor Pontát kérje fel kormányalakításra, akit az USL továbbra is a kormányfői posztra javasol. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.