<p>Václav Klaus államfő csak akkor hajlandó elfogadni bármiféle személyi változást a cseh kormányban, ha a miniszterelnök biztosítja őt, hogy pontos terve van arról, hogyan működjön tovább a kormány.</p>
Klaus garanciákat követel
"Mielőtt elfogadnék egy lemondást vagy döntök egyik vagy másik miniszter visszahívásáról, követelni fogom, hogy a miniszterelnök tegyen le az asztalomra egy tervet, elképzelést vagy vázlatot a kormány további működéséről" - jelentette ki a cseh köztársasági elnök a kormányfővel való találkozó előtt.
Az államfő álláspontját azzal indokolta, hogy nem szeretné, ha megismétlődne a 2006-os parlamenti választások utáni helyzet, amikor nagyon hosszú ideig csak ügyvivő kormánya volt az országnak, illetve a 2009/2010-es évek esete, amikor a kormány bukása után több mint egy évig úgynevezett "szakértői" kormány irányította az országot.
Petr Nečas azért kereste fel Klaust, hogy kérje tőle Vít Bárta közlekedési miniszter felmentését, aki pénteken egy botrány miatt nyújtotta be lemondását.
A miniszterelnök a találkozó után újságíróknak elmondta: átadta az államfőnek Bárta lemondását, valamint Radek John belügyminiszter és Josef Dobeš oktatásügyi minisztert felmentésének javaslatait. Mindhárman a Közügyek párt tagjai.
"Az alkotmány azt mondja, hogyha a miniszterelnök javaslatot tesz valaki visszahívására, azt az államfő visszahívja" - válaszolta Necas arra a kérdésre, hogyan reagált minderre Klaus.
Nečas leszögezte: közölte az államfővel, hogy folytatni kívánja a munkát a hármas koalícióban. "Senki sem mondta fel a koalíciós szerződést" - húzta alá. Klaus a találkozó után már nem jelent meg az újságírók előtt.
Az elmúlt napok belpolitikai eseményeit Klaus nem akarta kommentálni, csak annyit mondott, hogy a helyzetet "növekvő nyugtalansággal" figyeli.
A cseh koalíciós válságot az a nyilvánosságra került információ indította el, hogy Vít Bárta közlekedési miniszter, a Közügyek párt erős embere pénzt adott néhány pártbeli képviselőtársának, hogy megvásárolja lojalitásukat.
Ugyanakkor a Mladá Fronta Dnes nyilvánosságra hozott egy korábbi dokumentumot, amelyből kiderült, hogy Bárta csak a gazdasági hatalomszerzés, haszon miatt lépett be a nagypolitikába.
A multimilliomos Bárta a botrány következtében pénteken lemondásra kényszerült, míg a Közügyek két másik miniszterét - köztük Radek John pártelnök-belügyminisztert - Petr Nečas miniszterelnök szólította fel a távozásra.
A Közügyek azonnal reagált és a kormányfőnek megüzente: a párt miniszterei készek a távozásra, de csak akkor, ha a kormány további három minisztere - köztük Miroslav Kalousek pénzügyminiszter és Alexandr Vondra védelmi miniszter - is távozik. Ők a két nagyobbik pártot képviselik a kabinetben.
Vondra hétfőn délután felajánlotta, hogy távozik tisztségéből, ha személye akadálya lenne a hárompárti koalíciós kormány működésének.
"Felajánlom tisztségemet a miniszterelnöknek, hogy lehetővé tegyem a hárompárti koalíciós kormány további működését. A reformok nem bukhatnak el személyi kérdéseken" - jelentette ki Vondra.
A kormányválsággal hétfőn este a kibővített koalíciós tanács is foglalkozott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.