Nem tudnak mit kezdeni Huliakkal, gyengülhet a kormány cselekvőképessége

hlk

Némi meglepetésre nem „középről”, hanem a „jobbszélről” érkezett meg a negyedik Fico-kormány első komoly, már másfél hónapja tartó politikai válsága. Rudolf Huliak háromfős csoportjának manőverei kényelmetlen helyzetbe hozzák Robert Ficót és tovább bonyolítják a három kormánypárt egyébként sem egyszerű viszonyát.

A cikkben a következőkről esik szó:
  • Hogyan veszett össze Andrej Danko és Rudolf Huliak?
  • Miként változtak a Nemzeti Koalíció követelései?
  • Miként gyengíti Robert Fico helyzetét a botrány?

A Nemzeti Koalíció három képviselőjének távozásával kapcsolatos botrány látszólag váratlanul, előzmény nélkül robbant ki október elején. Kezdetben a külső szemlélődők sem lehettek biztosak benne, mennyire komoly a konfliktus. 

Huliak előbb kért, majd követelt, végül pedig beváltotta a fenyegetéseit: a Nemzeti Koalíció képviselői október végén a távollétükkel ideiglenesen megbénították a parlamenti munkát és még jelenleg is bizonytalan, hogy pontosan meddig hajlandóak elmenni a koalíció szabotálásában. 

Amennyiben az egyre élesebben követelőző Huliak csoportja nem szavaz együtt a kormánypártokkal, akkor Robert Ficónak minden parlamenti ülésen szüksége lesz az összes képviselője folyamatos jelenlétére – ami gyakran okozhat fennakadásokat a munkában. Más következményei is vannak a Nemzeti Koalíció lépésének: az SNS pozíciója meggyengült, a különutas képviselők hatalma pedig megnőtt.

Pozícióharc

A konfliktus egyik központi kérdése, hogy egyáltalán mit akar a koalíciótól Huliak csoportja és mit ígér cserébe. A választ azért nehéz megadni, mert a Nemzeti Koalíció képviselői többször is megváltoztatták az álláspontjukat. 

A Huliak és Danko közti vita eleve egy formális ügy kapcsán robbant ki. A távozó képviselő meg akarta változtatni a frakció nevét és feltüntetni a Nemzeti Koalíciót az SNS mellett. 

Az elégedetlenkedők ezzel párhuzamosan a koalíciós tanács üléseire való meghívást szerették volna elérni – miközben az egyeztetéseken Huliak korábban is gyakori partner volt Danko társaságában. Mikor az SNS elnöke durván elutasította Huliak kérését, a távozók már alanyi jogon követelték a koalíciós tanácson való jelenlétet. A feltételek listája később tovább bővült. Huliak előbb kifogásolta, hogy a párt politikai jelöltjeit eltávolítják a környezetvédelmi minisztériumtól, majd később egyenesen egy tárcát kért a Nemzeti Koalíciónak (a környezetvédelmit, illetve újabban a sportminisztériumot). 

Egyetlen követelés azonban nem hangzott el a távozók részéről: eddig még egyszer sem kérték az együttműködésért cserébe valamelyik programpontjuk megvalósítását, vagy egy törvényjavaslat elfogadását, mindössze elismert hivatalos státuszt és tisztségeket.

Csak hogy párhuzamot vonjunk a Huliakék távozásával párhuzamos válságok között: a sztrájkoló orvosok egy memorandum pontjaira hivatkoznak, a Hlas nem csak a házelnöki széket szeretné visszakapni, hanem azt is, hogy az SNS ne szóljon bele az oktatásügyi és egészségügyi kérdésekbe – az SNS pedig cserébe kimondottan nehezményezi a liberalizmus térnyerését a Hlas minisztériumainál. 

A Nemzeti Koalíció weboldaláról is nehéz megtudni, mit is szeretne pontosan a párt a politikában, merthogy az oldal feltöltés alatt áll. Az önálló követelések hiánya miatt teljesen homályos, hogy Huliak csoportja elvi alapon pontosan a kormánykoalíció melyik beterjesztéseit is hajlandó támogatni a parlamentben.

Danko dühe

A konfliktus megoldásában kulcsszerepet játszhatna a Huliak csoportját listájára felvevő Andrej Danko, de két politikus viszonya hetek alatt a mélypontra zuhant. Huliak eleve egy sértéssel indította a kettejük között zajló nyilvános üzengetést: október közepén kijelentette, hogy a Hlas jelöltjét támogatja a parlament elnöki székébe – történt mindez akkor, mikor Danko a pártja erejének fontosságát hangsúlyozva napi szinten, nyíltan támadta a Hlas-t.

A reakció nem is váratott sokat magára: 

Danko leárulózta a távozókat, és Huliak mellett a másik két Nemzeti Koalíció-taggal is elmérgesedett a viszonya. 

Az SNS elnöke azóta sem mutatott hajlandóságot az egyezkedésre. A politikus a múlt héten egyenesen kijelentette, hogy Robert Fico miniszterelnök csak a látvány kedvéért tárgyal Huliakkal, a valóságban semmi értelme nincs egyezkedni a szakadárokkal.

A személyeskedésig fajuló konfliktusba egyébként Danko mellett az SNS-jelölt környezetvédelmi miniszter, Tomáš Taraba is belekeveredett (aki egy éve még Zuzana Čaputová ellenkezése miatt Huliak helyett került a tárca élére). 

Huliak október végén már vulgáris szavakkal minősítette a szerinte teljesen alkalmatlan minisztert, aki a véleménye szerint semmit sem tudott a környezetvédelmi kérdésekről. Taraba sem maradt adós a visszavágással, Huliak szerinte politikai öngyilkosságot követett el a távozásával. 

Ilyen előzmények után legalábbis furcsa lenne, ha az egymást sértegető politikusok pár hónap múlva közös asztalnál ülnének a koalíciós megbeszéléseken. 

A botrány egyébként is rossz hatással volt az SNS-re, a párt frakcióját a Smer mentette meg a megsemmisüléstől egy képviselő „kölcsönadásával“, a közvélemény-kutatások szerint pedig a támogatottsága 4 százalék környékén alakul.

Sakkozósdi

Robert Fico miniszterelnök a héten eredménytelenül tárgyalt Huliakkal az együttműködés folytatásáról. 

A kormányfő a sajtóhírek szerint felajánlotta a képviselő csoportjának a koalíciós tanácson való részvételt, de minisztériumot már nem. 

Fico állítja, hogy zsarolással nem akarja fenntartani a kormánytöbbséget és elvben Huliaknak sem lenne érdeke, hogy megbukjon a kormány, az előrehozott választáson pedig a jelöltjei ne jussanak be a parlamentbe.

A Nemzeti Koalíció étvágyát kielégítő minisztériumokról is ellentmondásosak a hírek. Danko egy tegnapi interjúban kijelentette, hogy korábban előállt egy kompromisszumos javaslattal: ha megválasztják a parlament elnökének, a Hlas megkapta volna cserébe a sportminisztériumot, Huliak pedig alelnök lehetett volna a parlamentben. Ez a terv állítólag a Hlas ellenállásán bukott el, aki elfogadhatatlannak tartja mindkét jelöltet – pedig Danko hetekkel korábban még meg volt róla győződve, hogy Huliak a Hlas-frakcióban köt ki.

A botrány komoly problémákat okoz a kormánynak. A koalíció többsége 76 képviselőre csökkent és így a kulcsfontosságú szavazásoknál mindenkinek a teremben kell lennie. Huliakék legutóbb azért tudták megbénítani a parlament munkáját, mert a Hlas egyik képviselője egészségügyi okok miatt hiányzott, az eset többször is megismétlődhet.

A koalíció gyenge helyzete azonban tovább erősíti a különutas képviselők helyzetét is: mivel mindenki szavazatára szükség van, a jövőben felbátorodhatnak és követelésekkel állhatnak elő a Hlas elégedetlen, mérsékelt képviselői, valamint az SNS további függetlenjei is. Mindez teljesen új kihívás a stabilitáshoz szokott Robert Fico számára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?