A hasnyálmirigyrák tünetei sokáig rejtve maradnak, a diagnózis gyakran késlekedik, ezért ez a betegség az egyik legrosszabb kimenetelű daganatos betegség. Ez a legújabb brit kutatás alapján változhat.
Összefüggést találtak a hasnyálmirigyrák és a magas inzulinszint között
A British Columbia-i Egyetem Orvostudományi Karának tudósai egy új tanulmányban felfedték a hasnyálmirigyrák és egy olyan állapot közvetlen kapcsolatát, ami viszonylag könnyen mérhető.
Egyszerűen fogalmazva, ennek az egészségügyi paraméternek a magas értékei előjelei lehetnek a hasnyálmirigyrák fokozott kockázatának. Ez a daganatos betegség különösen alattomos, mivel a jelek, amelyek időben jelezhetnék, mielőtt még jól kezelhető lenne, gyakorlatilag nem léteznek.
A kutatás a hasnyálmirigy duktális adenokarcinómájára (PDAC) összpontosított, amely a leggyakoribb hasnyálmirigyrák típus és rendkívül agresszív, ötéves túlélési aránya kevesebb, mint 10%. A hasnyálmirigyrák előfordulása nő. Várható, hogy 2030-ra a PDAC lesz a rákos megbetegedések miatti halálozások második leggyakoribb oka, írja a ScienceDaily, amely a tanulmányt ismertette.
Figyelem a magas inzulinra!
Már korábban is megállapították, hogy a hasnyálmirigyrák kockázati tényezői közé tartozik az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség. Azonban a pontos mechanizmusok, hogy miként vezetnek ezek a betegségek a rák kialakulásához, nem voltak egyértelműek. Ezt próbálták megváltoztatni a kutatók az említett új tanulmányban.
A kutatásuk bizonyítja, hogy a megnövekedett inzulintermelés túlzottan stimulálja az úgynevezett acináris sejteket, amelyek domináns típusú sejtek a hasnyálmirigyben, és emésztőenzimeket termelnek. Az inzulin túlzott stimulációja gyulladáshoz vezet, amely ezeket a sejteket rákossá alakíthatja.
„Felfedeztük, hogy a hiperinzulinémia közvetlenül hozzájárul a hasnyálmirigyrák kialakulásához az inzulin receptorokon keresztül az acináris sejtekben.” – mondta Dr. Anni Zhang, a tanulmány szerzője. „Ez a mechanizmus magában foglalja a megnövekedett emésztőenzim-termelést, ami fokozott gyulladást okoz a hasnyálmirigyben.”
Bár az inzulin híres arról, hogy szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában, a kutatás hangsúlyozza az acináris sejtekben való jelentőségét. Az eredmények azt mutatják, hogy az inzulin támogatja ezen sejtek fiziológiai működését az emésztőenzimek termelésében, amelyek a zsíros ételek lebontásához szükségesek, de magas szinte esetén az inzulin fokozott hatása, nem szándékosan, de elősegítheti a hasnyálmirigy gyulladását és a rákos sejtek kialakulását.
„A gyorsan növekvő elhízás és 2-es típusú cukorbetegség mellett növekedést látunk a hasnyálmirigyrák előfordulásában.” – mondta a kutatás egyik társszerzője James Johnson, a Sejt- és Fiziológiai Tudományok Tanszékének professzora és az UBC Élettudományi Intézetének ideiglenes igazgatója.
Rákos lehetek, ha magas a cukrom?
Nem feltétlenül, de van összefüggés. Az inzulin segít a vércukorszint szabályozásában. Ha a vércukorszint gyakran magas, például egészségtelen életmód vagy mozgáshiány miatt, a testnek több inzulint kell termelnie. Ha tehát folyamatosan többet kell termelni, akkor beszélünk hiperinzulinémiáról.
A cukorbetegség, illetve annak előszobája, a prediabétesz, csak akkor alakul ki, amikor az inzulin mennyisége már nem elegendő a vércukor szabályozásához, azaz nem tartja normálisan a vércukorszintet. „Magas inzulin” és „magas cukor” tehát együtt járnak.
Bár az inzulin önállóan nem okoz tüneteket, ahogy a brit tudósok felfedezték, előre jelezheti a hasnyálmirigyrák kialakulását.
A kutatás jelenlegi eredményei új prevenciós stratégiákhoz és terápiás megközelítésekhez vezethetnek, amelyek az inzulin receptorok célzott kezelésére összpontosítanak az acináris sejtekben.
„Reméljük, hogy ez a munka megváltoztatja a klinikai gyakorlatot és hozzájárul az életmódbeli változtatások fejlesztéséhez, amelyek csökkenthetik a hasnyálmirigyrák kockázatát .” – mondta Janel Kopp, az UBC Sejt- és Fiziológiai Tudományok Tanszékének egyetemi docense. „Ez a kutatás alapot adhat a célzott terápiák számára, amelyek modulálják az inzulinreceptorokat, hogy megelőzzék vagy lelassítsák a hasnyálmirigyrák előrehaladását.”
A kutatás eredményei hangsúlyozzák az inzulinszint egészséges szinten tartásának fontosságát, amely elérhető megfelelő étrenddel, testmozgással és néhány esetben gyógyszerekkel. Hozzáteszik, hasonló kapcsolatot már sikerült kimutatni az inzulin és a mellrák között, és nem zárhatók ki más onkológiai betegségek sem, amelyek az elhízás és cukorbetegség következményeként alakulnak ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.