Kizárták Oroszországot az elitklubból

<p>Moszkva/Kijev. A Krímben állomásozó ukrán katonák fele átállt az orosz oldalra, a többiek fegyvereikkel együtt hazatérhetnek. a krími kudarc miatt leváltották az ukrán védelmi minisztert.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Ukrajna és Oroszország megállapodott abban, hogy fegyverzetükkel együtt hagyhatják el a Krím félszigetet az ott állomásozó ukrán katonák – jelentette be Ihor Tenyuh ügyvivő védelmi miniszter a kijevi parlament tegnapi ülésén. A megegyezés előző nap született Mihajlo Kucin ukrán és Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök között. Tenyuh közölte: már megvan a terv a katonák, a fegyverzet és a haditechnikai eszközök, valamint a hadihajók kivonásáról, ezáltal sikerül megőrizni az ukrán haditengerészet „magját”, fegyverzetét és haditechnikáját, ami hozzájárul Ukrajna védelmi képességeinek növeléséhez. Közölte, mintegy 4300 katona, illetve azok családtagjai, körülbelül 2200-an jelezték, hogy el kívánják hagyni a félszigetet. Szavai szerint az orosz katonai agresszió kezdetekor 18 800 ukrán katona tartózkodott a Krímben, ebből 11 900-an a haditengerészet és 2900-en pedig a légierő tagjai. Megjegyezte, hogy a csapatok kivonásakor mintegy 36 ezer tonna lőszert kell elszállítaniuk a Krímből.

Átállt a katonák fele

A Krímben állomásozó ukrán katonák mintegy fele állt át az orosz oldalra, és nyilvánította ki, hogy a félszigeten kíván maradni – közölte Olekszandr Rozmaznyin vezérőrnagy, az ukrán fegyveres erők parancsnoki központjának helyettes vezetője. A haditengerészeti egységek katonáit és családtagjaikat más, a Fekete-tengerhez közeli városokba vezénylik át, így a dél-ukrajnai Odesszába, Herszonba, Mikolajivbe és egyéb környező településekre.

Tegnap menesztette hivatalából Ihor Tenyuh ideiglenes védelmi minisztert az ukrán parlament. Tenyuh a felszólalásában a határozathozatal előtt maga közölte, hogy a krími helyzettel kapcsolatos tevékenységét ért bírálatok miatt kész távozni posztjáról. A parlament Mihajlo Koval határőrtábornokot választotta a tárca új ideiglenes vezetőjének.

Politikai gyilkosság

Megölték tegnapra virradóra a radikális Jobboldali Szektor (PSZ) nevű szervezet egyik vezetőjét. A Szasko Bilij néven ismertté vált Olekszandr Muzicsko holttestét a nyugat-ukrajnai Rivne közelében találták meg. Muzicsko két lövést kapott a szívébe, a merénylők három mikrobusszal érkeztek a helyszínre. A TSzN ukrán tévé Volodimir Jevdokimov belügyminiszter-helyettesre hivatkozva azt jelentette, Muzicskót a Szokil (Sólyom) különleges rendőri alakulat tagjai lőtték le, amikor Muzicsko fegyverrel a kezében szökni próbált egy kávéház ablakán keresztül.

Muzicsko állítólag az első csecsenföldi elnök, Dzsohar Dudajev személyi testőre volt, aki ellen az orosz hatóságok körözést adtak ki, mert a csecsen háborúban orosz foglyokat ölt meg. A Jobboldali Szektor a Majdan (kijevi Függetlenség tere) tüntetőinek önvédelmi egységeiből alakult az év elején, meghatározó szerepet játszott Viktor Janukovics eltávolított ukrán elnök rendszerének megbuktatásában.

Zűrzavar, pusztítás és hivataliépület-foglalások tanúi lehetnek nap mint nap az ukránok, akik egyelőre csak reménykedhetnek a rendőrség kemény fellépésében – hangzott el az ukrán ICTV csatorna műsorában a kárpátaljai Jobboldali Szektor (PSZ) tevékenységével kapcsolatban.

G8 helyett G7

A krími válság miatt nem rendezik meg júniusban Szocsiban a világ hét vezető ipari hatalma, az ún. G7-es csoport és Oroszország – G8-ként emlegetett – csúcstalálkozóját, ehelyett a hetek Oroszország kizárásával tartanak majd megbeszélést Brüsszelben. Az erről szóló döntést a hét ország – az USA, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Japán és Kanada – állam-, illetve kormányfője Hágában hozta meg, ahol egyébként nemzetközi nukleáris biztonsági tanácskozáson vesznek részt, de az alkalmat megragadták arra, hogy külön megbeszélést is folytassanak. A hét csúcsvezető úgy foglalt állást, hogy a Krím orosz annektálása a nemzetközi jog egyértelmű megsértését jelenti. A krími népszavazás, amelyen az Oroszországhoz való csatlakozás mellett döntöttek, a G7-es tanácskozásról kiadott közlemény szerint illegális volt, a hetek nem ismerik el sem a referendum kimenetelét, sem magát az orosz annektálást. Azon túl, hogy lemondták a júniusban Szocsiban tervezett találkozót, azt is leszögezték, hogy G8-as körben nem kívánnak tanácskozni Oroszországgal mindaddig, amíg Moszkva nem változtat az irányvonalán.

Moszkva továbbra is érdekelt a G8-as csoportban résztvevő államokkal való kapcsolattartásban minden szinten – reagált Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője a döntésre, amely szerint Oroszország nélkül és nem Szocsiban tartják meg idei csúcsértekezletüket. Dmitrij Peszkov ugyanakkor közölte, hogy „készen állnak” a kapcsolattartásra a G7-es csoporttal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?