<p>Kiszabadultak a túszok a mali főváros pénteken megtámadott luxusszállodájában. A reggel kezdődött túszdráma során iszlamista fegyveresek 170 embert tartottak fogva, akik közül helyi források szerint legalább 18-an, egyes források szerint 27-en vesztették életüket. </p>
Kiszabadultak a túszok, az elkövetők még az épületben vannak
A mali kormány egyelőre csak azt erősítette meg, hogy három halálos áldozat van.
Az AFP francia hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérve nyilatkozó biztonsági forrás elmondta, hogy a mali főváros központjában található Radisson Blu hotelben 18 holttestet találtak. Az ENSZ egyik békefenntartója azonban később azt közölte, hogy 27 halottat látott a hotelban, és még tart az épület átvizsgálása. Szemtanúk több sebesültről is beszámoltak.
Az áldozatok között van két mali, egy francia és egy belga állampolgár is. Brüsszeli források szerint a belga parlament egyik politikai tanácsadója vesztette életét.
Salif Traoré mali nemzetbiztonsági miniszter péntek délután egy sajtótájékoztatón közölte: "jelenleg nincs több túsz a támadók fogságában". Mint mondta, a biztonsági erőknek 76 embert sikerült kiszabadítaniuk.
Egy mali katonai forrás tájékoztatása szerint két túszejtőt megöltek, a többieket továbbra is a szálloda hetedik emeletén próbálják elfogni.
A támadást az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló egyik afrikai dzsihadista csoport vállalta magára. A Mohtar Belmohtar algériai dzsihadista vezér által alapított al-Murabitum szervezet a Twitteren üzente meg, hogy ő áll a támadás mögött. Az al-Akhbár mauritániai hírügynökség későbbi tájékoztatása szerint a terrorcsoport közölte, hogy az Iszlám Maghreb al-Kaidája (AQIM) nevű észak-afrikai szervezettel közösen hajtották végre a támadást.
A fegyveresek péntek reggel diplomáciai jelzésű járművel érkeztek az egyébként szigorúan őrzött hotelhez, majd lerohanták a szállodát, és közben azt kiáltozták, hogy Allah akbar (Allah a legnagyobb). A támadás egyik túlélője szerint angolul beszéltek. A támadók emeletről emeletre pásztázták végig az épületet. Egy szemtanú szerint kézigránátokat is bevetettek.
A támadás miatt megszakította csádi látogatását és hazautazott Ibrahim Boubacar Keita mali elnök, aki egy regionális csúcstalálkozón vett volna ott részt.
A túszok kiszabadításában amerikai és francia különleges műveleti erők tagjai támogatták a mali hatóságokat. A Pentagon közleménye szerint az amerikai katonák segítettek biztonságos helyre szállítani a hotelból kiszabadított túszokat. A francia védelmi miniszter arról tájékoztatott, hogy kora délután óta a helyszínen tartózkodnak a francia csendőrség túszszabadításra szakosodott osztagának tagjai is, akik Burkina Fasóból érkeztek Maliba.
A 190 szobás luxusszálloda elleni támadást Franciaországban sokan, főleg a kormány tagjai, a francia érdekek elleni újabb támadásként értékelték egy héttel a 130 halálos áldozatot követelő párizsi vérengzés után - jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség. A francia hírportálokon és hírtelevíziókban a merényletsorozattal kapcsolatos szünet nélküli beszámolókat pénteken a bamakói túszejtés fejleményeiről szóló hírfolyam váltotta fel.
"Megint biztosan kell állnunk a lábunkon, és ki kell fejezni együttérzésünket egy baráti országgal, Malival" - hangsúlyozta Francois Hollande francia elnök.
Didier Reynders belga külügyminiszter azt közölte, hogy a szálloda vendégei között négy belga állampolgár is volt.
A CCTV kínai közszolgálati televízió diplomáciai forrásokat idézve arról számolt be, hogy mintegy 10 kínai tartózkodott a megtámadott bamakói hotelban, valamennyien Maliban működő kínai vállalatok alkalmazottjai. Rajtuk kívül hét algériai, hat amerikai, legalább négy német és húsz indiai állampolgár is megszállt a hotelban, továbbá az Air France francia légitársaság 12, és a Turkish Airlines török légitársaság 7 alkalmazottja is.
Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára elítélte pénteken a "rettenetes terrorista támadást", amely szerinte "egy olyan pillanatban érte az országot, amikor fontos előrelépések történtek a (kormány és az északi tuareg lázadók közötti) békefolyamatban".
A zambiai hivatalos látogatáson tartózkodó Frank Walter-Steinmeier német külügyminiszter hangsúlyozta: a mostani terrorcselekmény mindenki számára világossá tette, hogy "Mali stabilizálásáig még egy hosszabb út vezet", és a régióban még nem sikerült legyőzni az iszlamista terrort, Mali pedig továbbra is a nemzetközi közösségre van utalva. Hozzátette: Németország készen áll arra, hogy Franciaország oldalán fokozza a Mali stabilitását célzó erőfeszítéseit.
Mali északi része 2012-ben egy katonai államcsíny után szélsőséges iszlamisták ellenőrzése alá került, akiket 2013-ban francia katonai beavatkozással vertek vissza. Az országban ENSZ-békefenntartók, illetve legalább ezer francia katona állomásozik. Maliban idén ez volt a harmadik támadás külföldiek által látogatott létesítmény ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.