<p>Bukarest. Romániában tegnap egyfordulós egyéni választókerületes voksoláson döntöttek a polgárok a kétkamarás parlament összetételéről. Az urnazárás lapzártánk után történt, az első részeredményeket ma délelőtt teszik közzé.</p>
Kevesebben szavaztak Erdélyben
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A 2008-as választási törvény alapján két fontos eredménye lehet a tegnapi voksolásnak: jóval nagyobb létszámú honatya kerül be a román törvényhozásba, illetve előfordulhat, hogy két magyar párt is képviseli Bukarestben az erdélyi magyarokat, az RMDSZ mellett az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) is bejelentkezett a választási küzdelembe. Magyar szempontból fontos az ún. „alternatív küszöb” kérdése, mert emiatt áll a bál Erdélyben. 2008-ban a választási törvény összekalapálásakor találták ki ezt a kiskaput, melynek értelmében ha egy párt vagy nemzeti kisebbség képviselete hat egyéni képviselői és három szenátori választói körzetben egyszerű többséggel első helyen végez, akkor az országosan szerzett szavazatarányának függvényében ugyanúgy részesül a parlamenti mandátumokból, mint a kötelező 5%-ot megugrott formációk (vagyis nem jelent automatikusan 6+3 helyet). Tizennégy képviselői és hét szenátori választókörzetben élnek többségben a magyarok, vagyis ezekben biztosan magyar jelölt nyeri a versenyt. Ennek köszönhetően az erdélyi magyarság parlamenti képviselete szinte biztosítva van.
A romániai parlament a 137 fős szenátusból, és a 315 fős alsóházból áll. Kiss Tamás szociológus, a Kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa elmondta, hogy a közvélemény-kutatások alapján a kormányzó szociálliberális pártszövetség, az USL nagy eséllyel 50% feletti többséggel bír majd az új parlamentben. Azonban úgy tűnik, hogy a kétharmados többségre nem lesz esélye. A választásokra összerántott új jobboldali koalíció, az ARD, amely a korábbi kormánypárt, a Traian Basescu elnök mögött álló PDL-t is magában foglalja, ezzel szemben csak 20-25%-ra számíthat. A 2010-ben egy médiamágnás, Dan Diaconescu által alapított, populista párt (PP-DD) akár 10 százalék fölé is juthat. A bejutási küszöb környékén egyensúlyoz az 5-6%-ra mért Romániai Magyar Demokrata Szövetség.
Valamennyi erdélyi megyében feltehetően az országos átlagnál alacsonyabb arányban járultak az urnákhoz a választók. Későbbi adatok lapzártánkig nem érkeztek, tegnap kora délutáni adatok szerint a székelyföldi megyék a sereghajtók között vannak a részvétel tekintetében. Szociológusok számítása szerint a romániai választások első óráiban a magyar részvétel 20 százalékkal maradt el az országos átlagtól, ami a magyarság számarányánál húsz százalékkal alacsonyabb parlamenti képviseletet eredményezhet. (MTI, ATV, Mandiner)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.