Kabul/Washington. A The Mail on Sunday című lap szerint mindössze két órán múlott, hogy a brit elitalakulatok Kandahártól délkeletre elfogják Oszama bin Ladent. Eközben az amerikai légierő erőteljes csapást mért Tora Borára, ahol feltételezések szerint a terroristavezér bujkál.
Két órán múlott bin Laden elfogása
Porkóstoló. Amerikai tengerészgyalogosok Afganisztánban.Reuters-felvételA tegnapi The Mail on Sunday-nek egy katonai forrás úgy nyilatkozott, hogy a hegyvidéki terepen a brit kommandósok üldözőbe vették bin Ladent és embereit. „Hajszálon múlott, hogy elkapjuk” – mondta a nyilatkozó, akinek szavaiból kiderült az is: mindezt a foglyul ejtett tálib harcosoktól tudták meg.
Több százan a barlangokban
Az amerikai légierő gépei erőteljes csapást mértek a kelet-afganisztáni Nangarhar tartományban lévő Tora Borára, melynek barlangjaiban a feltételezések szerint 600 külföldi fegyveres és al-Kaida-tag rejtőzik, köztük talán maga Oszama bin Laden is. A több száz méter mélységben húzódó barlangrendszerekben kialakított táboruk közel van a pakisztáni határhoz.
Közös erővel Tora Bora ellen
Az amerikai és a brit hadsereg elitegységei közös akciót terveznek a kelet-afganisztáni Tora Bora barlangrendszere ellen, ahová a feltevések szerint Oszama bin Laden és több száz külföldi harcosa húzódott vissza Kandahár térségéből – jelentették a tegnapi brit lapok. A The Sunday Times és a The Sunday Telegraph értesülése szerint az brit hadsereg SAS alakulata Afganisztánban harcoló egységeinek parancsnokai tájékoztatást adnak az amerikai Delta Force erő tisztjeinek a Kandahár környéki hegyekben lévő barlangrendszerekben egy hete végrehajtott akciójukról, amelynek során a brit különleges erők 18 afgánt katonát öltek meg és több tucatnyit ejtettek fogságba. Az akcióban az SAS négy katonája is megsebesült.
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter egy lapban meleg szavakkal méltatta a brit különleges erők részvételét az afganisztáni szárazföldi hadműveletekben, „a világ egyik legkeményebb és legjobban kiképzett katonának” nevezve őket.
Polgári célpontokat bombáztak?
Tegnap folytatódott Kandahár heves bombázása, a légicsapások átterjedtek a szomszédos Hilmend tartományra is. Az AIP jelentése szerint a Kandahárból a pakisztáni határ felé vezető úton harmincan vesztették életüket annak következtében, hogy amerikai harci gépek rátámadtak gépkocsioszlopukra. Ezt a hírt független forrás nem erősítette meg. Afganisztán keleti részén harci gépek szombaton szétbombáztak egy falut, s szemtanúk szerint 100 és 200 között volt a polgári áldozatok száma.
Úton a Charles-de-Gaulle
Toulon kikötőjében felszedte a horgonyt és kihajózott szombaton a francia hadiflotta egyetlen nukleáris meghajtású repülőgép-hordozója, a Charles-de-Gaulle, amely kísérőhajóival december közepétől az Indiai-óceán körzetében vállal missziót az afganisztáni amerikai hadjárat keretében. A francia haditengerészet zászlóshajója azt a feladatot kapta, hogy elvágja az al-Kaida terrorszervezet vezetőinek útját, ha megpróbálnának tengeren keresztül egérutat nyerni. Louis Battet admirális, a flotta vezérkari főnöke úgy tudja, hogy az anyahajó fedélzetén szolgálatot teljesítő 2000 tengerészgyalogos és 24 harci gép az afganisztáni „szárazföldi erők támogatásában és tengerbiztonsági felügyeletben” kap szerepet.
Pastuk a kandahári repülőtéren
A tálibok ellen harcoló pastu törzsek szombaton este elfoglalták a kandahári repülőtér egy részét, s harcok az éjszakai órákban is folytak a repülőtér teljes birtoklásáért. A pastu törzsek egyik szóvivője szerint a repülőtérre Gul Agha és Gul Fida Mohammad parancsnok csapatai hatoltak be. A harcokban a pastukon és a tálibokon kívül részt vettek az al-Kaida fegyveresei, köztük arab harcosok is.
Közben szombaton este Kandahár tartományban kiszabadult az a kanadai újságíró, akiről kedd óta nem volt semmi hír. Az AFP jelentése szerint Ken Hechtman a pakisztáni határnál lévő Samanban találkozhatott kanadai diplomatákkal.
Cáfol a Pentagon
Az amerikai védelmi minisztérium szombaton cáfolta azt a tálib állítást, hogy a Kandahár közelében a muszlim szélsőségesek lelőttek volna egy amerikai harci gépet. Mike Halbig, a Pentagon szóvivője bejelentette: a parancsnokság arról tájékoztatta őt, hogy a gépeket, miután visszatértek, egyenként számba vették. A szóvivő szerint a tálibok megint csak régi módszerükhöz folyamodnak, azaz minden alapot nélkülöző állításokat terjesztenek.
Célegyenesben a tárgyalások
A petersbergi afgán értekezleten a jelek szerint tegnap a végső szakaszba jutott az egyezkedés az Afganisztánban létrehozandó ideiglenes kormányról. Ahmad Favzi, az afganisztáni ügyekben illetékes ENSZ-megbízott szóvivője a Bonn melletti kastélyban zajló megbeszélések menetével kapcsolatban tegnap közölte, hogy a tervek szerint még ma délelőtt aláírják az átmeneti kormányzásról szóló egyezség szövegét
Az ENSZ 20-30 fős kormányt javasolt a négy afgán tárgyaló félnek. Diplomáciai források kiszivárogtatása szerint valószínűleg 24 tagú testület összeállításában állapodnak meg. A kormányba 8-8 főt küldhetne az Északi Szövetség, illetve a volt király, Zahír Sah tábora. Két-két fővel képviseltetné magát a pakisztáni támogatást élvező pesavári csoport és az Irán támogatta ciprusi társaság. A maradék négy helyet független politikusok kaphatnák meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.