<p><span style="font-size: 11.8181819915771px;">Készenlétben a spanyol kormány, hogy azonnal lépjen, amint a katalán parlament elfogadja a függetlenségi népszavazásról szóló törvényt, és a katalán elnök kihirdeti a referendum november 9-i összehívásáról szóló rendeletet - írta csütörtökön az El Mundo című napilap online kiadása.</span></p>
Készenlétben a spanyol kormány, hogy megakadályozza a katalán népszavazást
Budapest/Madrid |
A napilap információi szerint a spanyol kormányzati apparátus az elmúlt hetekben sorra vette a katalán függetlenségi népszavazás megakadályozásának összes lehetséges, törvényes eszközét és az egyes változatokról részletes forgatókönyvet készített. A katalán parlament péntek délután vitatja meg és várhatóan el is fogadja a referendumról szóló törvényjavaslatot, amelynek alapján Artur Mas katalán elnök november 9-re kiírhatja a népszavazást. Spanyolországban arra számítanak, hogy az elnök ezt azonnal meg is teszi. A spanyol kormány miniszterei ezért szombaton rendkívüli tanácskozásra ülnek össze, hogy hétfőn már az alkotmánybíróságon támadhassák meg a katalán parlament döntését. Az alkotmány ugyanis felhatalmazást ad a központi kormánynak, hogy megvétózza az autonóm közösségek döntéseit - részletezte a folyamatot az El Mundo, hozzátéve, hogy a beadvány sürgős tárgyalását fogja kérni a kabinet. Ugyanis, amint elindul az alkotmánybírósági eljárás, a kérdéses törvényt automatikusan felfüggesztik, így nem lesz jogalapja a katalán elnöknek a népszavazás összehívására. Az alkotmánybíróság ítéletére pedig hónapokat kell majd várni. Katalónia Spanyolország gazdaságilag egyik legfejlettebb régiója, amelynek saját nyelve és kultúrája van. Függetlenségi mozgalma jelentősen megerősödött az utóbbi évtizedben, amit csak fokozott a Spanyolországot évek óta sújtó gazdasági válság, valamint az, hogy központi kormány sokak szerint a "süket fül" taktikáját folytatja a katalán függetlenségi törekvésekkel szemben. A katalán regionális kormány a népszavazáson arról kérdezné meg a katalánokat, hogy támogatnák-e az elszakadást, és ha többség igennel szavazna, az politikai felhatalmazást adna neki arra, hogy tárgyalásokat kezdjen Madriddal a függetlenné válás útjáról. A központi kormány által nem engedélyezett népszavazás megtartása súlyos következményekhez vezethet, mivel a spanyol állam törvénytelennek tekintené azt, s ezért akár meg is foszthatja Katalóniát autonóm közösségi státusától.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.