Kerry főhajtása Hirosimában

Hirosima.

Hirosima. Az eddiginél össze-tettebb feladat lett a világ atomfegyverektől való meg-szabadítása Észak-Korea is-mételt provokációi, valamint a szíriai és az ukrajnai biztonsá-gi környezet romlása miatt – hangsúlyozták a világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) külügyminiszterei.

A világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) külügyminiszterei Hirosimában folytattak megbeszélést. A külügyminiszterek megerősítették: elkötelezettek az iránt, hogy megteremtsék a feltételeit egy olyan világnak, amely mentes az atomfegyverektől. „Ezt a feladatot azonban bonyolítja a romló biztonsági környezet a világ számos régiójában, köztük Szíriában és Ukrajnában, kiváltképp pedig Észak-Korea ismétlődő provokációi” – szögezték le.

A G7-külügyminiszterek ellátogattak tegnap a hirosimai Békemúzeumba, majd koszorút helyeztek el a létesítményhez csatlakozó park emlékművénél hét évtizeddel azután, hogy az Egyesült Államok a második világháborúban atombombát dobott a városra. John Kerry amerikai külügyminiszter az eddigi legmagasabb rangú amerikai tisztségviselő, aki Hirosimában járt. Kerry nem tartott beszédet, de az emlékmű vendégkönyvébe írt szavaival a béke üzenetét közvetítette a világ felé, és egy atomfegyvermentes világ mellett foglalt állást. „A világon mindenkinek látnia és éreznie kellene ennek az emlékműnek az erejét” – írta Kerry a vendégkönyvbe. „Ez egy kemény, rideg és figyelmen kívül nem hagyható emlékeztető nemcsak azon kötelességünkre, hogy megszüntessük a nukleáris fegyverek jelentette veszélyt, hanem arra is, hogy megerősítsük erőfeszítéseinket a háború elkerülésére általában”. Kerry jelenléte mindössze néhány lépésre attól a helytől, amely fölött a bomba felrobbant, amerikai szempontból előrelépést jelent; az Egyesült Államok vezetői a helyszín politikai töltete miatt mindeddig elkerülték a várost.

Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és az Egyesült Államok diplomáciai vezetői ezen kívül egy külön nyilatkozatban a leghatározottabban elítélték Phenjan legutóbbi, január 6-i kísérleti atomrobbantását, valamint a február 7-i, március 10-i és március 18-i rakétateszteket is. A tárcavezetők rendkívül sajnálatos dolognak nevezték, hogy Phenjan már négy kísérleti atomrobbantást hajtott végre. A G7 csoport miniszterei kitértek a Kelet-kínai- és Dél-kínai-tenger területi vitáira is, amelyekben Kína mellett a Fülöp-szigetek, Vietnam és Japán is érintett. „Határozottan ellenzünk minden olyan megfélemlítő, kényszerítő vagy provokatív egyoldalú lépést, amely a status quo megváltozásával és a feszültség növekedésével járhat” – hangsúlyozták. A Kína és a Fülöp-szigetek közötti diplomáciai viszályra való egyértelmű utalásként felszólították az országokat a nemzetközi jog betartására és a kötelező érvényű bírósági ítéletek végrehajtására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?