<p>Az amerikai külügyminiszter szerint Egyiptom mérföldkőhöz érkezett, és társadalmát vissza kell hozni a polgárháború széléről. John Kerry felhívta szombat este az egyiptomi átmeneti kormány két magas rangú tisztségviselőjét, Mohamed el-Baradei alelnököt és Nábil Fahmi külügyminisztert, hogy kifejezze aggodalmát az utóbbi 24 óra erőszakos cselekményei miatt.</p>
Kerry: Egyiptomot vissza kell hozni a polgárháború széléről
Az egyiptomi egészségügyi minisztérium szombat esti közleménye szerint összesen 65 halálos áldozata volt a Kairóban reggel lezajlott összecsapásoknak. A péntek esti alexandriai összecsapásokkal együtt a két nap alatt 74 embert öltek meg. A sebesültek száma több mint ezer. A szombati volt a "legvéresebb" nap Egyiptomban Murszi elnök július 3-i megbuktatása óta.
Egyiptomban és külföldön sokan több bírálták a hatóságokat az erő túlzott alkalmazása miatt. John Kerry amerikai külügyminiszter szerint a két évvel ezelőtt kezdődött forradalom végkimenetele még dőlt el, de erre mindenképpen befolyással lesz az, ami most történik.
"Nagyon robbanásveszélyes a helyzet. Az egyiptomi hatóságoknak erkölcsi és jogi kötelessége tiszteletben tartani a békés gyülekezés jogát és a szólás szabadságát. Mind a kettő alapvető eleme az egész társadalmat felölelő demokratikus folyamatnak, amely mellett nyilvánosan elkötelezték magukat" - írta Kerry a telefonbeszélgetés után kiadott közleményében.
"A folyamatos erőszak visszaveti a megbékélésre és a demokratizálódásra tett erőfeszítéseket, és hatással van a regionális egyensúlyra is. Az Egyesült Államok arra kéri az ország vezetőit, hogy segítsenek az országnak visszalépni attól a ponttól, amelynél fennáll a veszélye a polgárháború kirobbanásának. Az értelmes politikai párbeszédhez, amelyre az átmeneti kormány elszánta magát, olyan résztvevőkre van szükség, akik az egyiptomi társadalom minden politikai osztályát képviselik. Ennek a párbeszédnek az érdekében az Egyesült Államok megismétli felhívását arra vonatkozóan, hogy a törvényekkel összhangban legyen vége a politikai őrizetbe vételeknek, és engedjék szabadon a politikai vezetőket" - tette hozzá.
Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter felhívta telefonon Abdel-Fattah asz-Szíszi tábornokot, az egyiptomi hadsereg főparancsnokát, kifejezte neki aggodalmát az erőszakos cselekmények miatt, és önmérsékletre intette a hadsereget. "Az Egyesült Államok szerint a jelenlegi politikai átmenetnek mindenki javát kell szolgálnia, az egyiptomi hatóságoknak el kell kerülniük a politikai indíttatású letartóztatásokat és őrizetbe vételeket, és meg kell akadályozniuk a további vérontást és emberölést" - szögezte le közleményében George Little, a Pentagon szóvivője.
Bírálta az egyiptomi erőszakcselekményeket Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is. Azonkívül, hogy önmérsékletre és a jog tiszteletben tartására szólította fel a hatóságokat, a tüntetőktől azt kérte, hogy békésen demonstráljanak, minden féltől pedig azt, hogy békéljen meg egymással, és párbeszéddel rendezzék nézeteltéréseiket.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök - Murszi nyílt támogatója - bírálta szombaton az Európai Uniót és más világhatalmakat is, amiért szerinte nem ítélték el elég határozottan a reggeli kairói tömegmészárlást.
Pedig az Európai Unió részéről Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő felszólította a szemben álló feleket az erőszakos cselekmények beszüntetésére. Ismét utalt az egyiptomi politikai foglyok, köztük a megbuktatott államfő szabadon bocsátásának szükségességére.
Erdogan azonban, akinek lemondását nemrég több hatalmas tüntetésen követelték Törökországban, kettős mérce alkalmazásával vádolta meg az EU-t. Szemére vetette az uniónak, hogy megkérdőjelezi a könnygáz rendőrségi bevetését a török tüntetők ellen, de nem a kairói tüntetők lelövését.
"Akik csendben maradtak akkor, amikor elfojtották az egyiptomiak nemzeti akaratát, csendben vannak most is, amikor embereket mészárolnak le. Mi történt az EU-val és az európai értékekkel, hol vannak most azok, akik leckéket osztogatnak a demokráciából?" - kérdezte a kormányfő üzletemberektől, akikkel egy tévéműsorban beszélgetett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.