Kerry a koreai válságból való kiutat kereste Pekingben

Peking |

<p>A Koreai-félsziget nukleáris fegyvermentesítésével kapcsolatos közös elkötelezettséget hangsúlyozta az Egyesült Államok és Kína. Az állásfoglalás azokon a tárgyalásokon született, amelyeket John Kerry amerikai külügyminiszter folytatott szombaton Pekingben a kínai vezetőkkel.</p>

Kerry - helyi idő szerint - késő esti sajtótájékoztatóján közölte: Washington és Peking sürgeti Észak-Koreát, hogy hagyjon fel a provokációval. Kijelentette: mindkét ország elítéli, hogy Phenjan rakétakilövéssel fenyeget.

    Peking arra törekszik, hogy a problémát konzultációkkal, békés úton sikerüljön megoldani - biztosította az amerikai diplomácia vezetőjét Jang Csie-cse kínai államtanácsos, aki a kínai kormányban a külpolitika legmagasabb szintű - a külügyminiszter felett álló - irányítója.     Kijelentette: Kína kész valamennyi féllel, köztük az Egyesült Államokkal konkrét erőfeszítéseket tenni a korábban megszakadt hatoldalú tárgyalások célkitűzéseinek megvalósítása érdekében. Utalt a 2005. szeptember 9-én elfogadott közös nyilatkozatra, amelyben Észak-Korea ígéretet tett atomfegyvereinek megsemmisítésére és nukleáris programjának leállítására.     Vang Ji, kínai külügyminiszter a Kerryvel folytatott tárgyalások során leszögezte: országa ragaszkodik a félsziget atommentesítéséhez, a békéhez és a konfliktus tárgyalásos rendezéséhez. Aggodalmát fejezte ki a kialakult feszültség miatt, s egyben arra sürgette az érintett feleket, hogy "folytassanak párbeszédet, javítsák kapcsolataikat, és a kölcsönös bizalom megteremtésével segítsék elő a nukleáris leszerelést, Északkelet-Ázsia tartós békéjét".     Az amerikai külügyminisztert fogadta Li Ko-csiang miniszterelnök, aki arra utalt, hogy a Koreai-félszigeten kialakult feszültség minden érintett félnek kárt okoz. Úgy fogalmazott, hogy a térség biztonságát illetően közös valamennyi fél felelőssége és adott esetben a következményeket is együtt kell viselniük.     Kerry korábban jelezte: Washington szerint Kína kulcsszereplője a Koreai-félszigeti válság megoldásának, sok múlik azon, hogy mennyire képes érvényesíteni befolyását Phenjanra.     Az amerikai külügyminisztert fogadta Hszi Csin-ping kínai államelnök is, akivel a kétoldalú kapcsolatokról cseréltek véleményt. Az amerikai diplomácia vezetője vasárnap Tokióba utazik tovább. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?