<p>Az Egyesült Államok kész erősíteni kapcsolatait Afrikával, de a kontinens országainak határozottabb lépéseket kell tenniük a demokrácia és a biztonság megerősítésére - hangsúlyozta Addisz-Abebában mondott szombati beszédében az amerikai külügyminiszter.</p>
Kerry a demokráciát elősegítő határozottabb lépéseket vár Afrikától
Diplomaták előtt elhangzott felszólalásában John Kerry rávilágított a Nigériában, Dél-Szudánban, Szomáliában és a Közép-afrikai Köztársaságban zajló konfliktusokra, és arra buzdította az afrikaiakat, hogy követeljenek maguknak stabilitást és gazdasági fejlődést. Az amerikai külügyminiszter szorgalmazta, hogy bővüljenek az Afrikába irányuló amerikai befektetések. Megjegyezte ugyanakkor, hogy olyan amerikai cégek, mint az IBM, a Google és a Microsoft, már több mint 100 millió dollárt költöttek különböző projektekre szerte a kontinensen. Erre utalva John Kerry a lehetőségek, de egyben a döntések pillanatának is nevezte a mostani időszakot az afrikaiak számára.
Afrikának megvannak a természeti kincsei, a kapacitás és a tudás a gazdasági fejlődéshez - mondta, s hozzáfűzte, hogy az Egyesült Államok a kontinens "természetes szövetségese". A politikus emlékeztetett arra, hogy az elkövetkező három évben az 54 afrikai ország közül 37-ben rendeznek általános választásokat, amelyeken milliók járulnak majd az urnákhoz. Felszólította az afrikaiakat, hogy szálljanak szembe a politikai korrupcióval, amely az Afrikai Unió szerint több tízmilliárd dollárjába kerül a kontinens lakóinak. "Ezt a pénzt új iskolák és kórházak, utak és hidak, új vezetékek és elektromos hálózat építésére lehetne fordítani. Ezért az afrikaiak felelőssége követelni, hogy a közpénzeket a mindenki javát szolgáló szolgáltatásokra fordítsák, és ne csak néhányak zsebébe kerüljenek" - fogalmazott.
Kerry figyelmeztetett: egy új Afrika nem emelkedhet fel anélkül, hogy ne lenne biztonságosabb. Úgy vélekedett, hogy a kontinens túl sok részén csírájában fojtja el a felemelkedés lehetőségét a biztonság hiánya és a fenyegető erőszak. A múlt terheitől talán soha nem lehet teljesen megszabadulni, de nem szabad hagyni, hogy azok maguk alá temessék a jövőt - hangsúlyozta. Beszédében kitért a globális felmelegedés Afrikát érintő veszélyeire is. Megjegyezte, egy ENSZ-jelentés szerint Mombasa, Dakar, Monrovia és tucatnyi más város egyes részei víz alá kerülhetnek a század közepére. Afrikában van a világ szántóföldjeinek 60 százaléka, ami hatalmas lehetőség a jövőre nézve, és nemcsak Afrika, hanem az egész világ élelmezése miatt - mutatott rá. Hozzátette azonban, hogy az éghajlatváltozás miatt a kontinens egyes részein felével csökkenhet a mezőgazdasági hozam. "Cselekednünk kell" - utalt a felmelegedés elleni harcra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.