Kereskedés a gázkibocsátással

Pozsony/Brüsszel. Nem kizárt, hogy Szlovákia pereskedni fog az Európai Bizottsággal a gázkibocsátási kvóták miatt. És valószínű: az unión belül a nagyvállalatok hamarosan csencselhetnek a kvótákkal: amelyiknek van pénze, több üvegházhatást kiváltó gázzal szennyezheti környezetét.

Az 1990-es szinthez viszonyítva 2003-ban az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátása 5,9 százalékkal volt alacsonyabbČTK-felvételA múlt hét végén Bruno Tobback belga környezetvédelmi miniszter indította útjára az üvegházhatást kiváltó gázok nemzeti regiszteri rendszerét, amelyben a magas energiaszükségletű vállalkozások gázkibocsátási jogokat vásárolhatnak. A rendszer célja az energiafogyasztás mérséklése, illetve az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának csökkentése. A kormány gázkibocsátási jogokat ad a vállalkozásoknak, amelyeknek az év végén a kvótájuk alapján el kell számolniuk, s túllépés esetén komoly büntetés vár rájuk. Kvótájukat gázkibocsátási jog vásárlásával növelhetik: a jogot a nemzeti regiszteren keresztül vehetik át azoktól a vállalkozásoktól, amelyek nem merítik ki az államtól kapott kvótát.

A tervek szerint minden EU-tagállamban hasonló rendszert állítanak fel, a regisztereket egymással összekapcsolják, így a kibocsátási jogokat európai szinten lehet majd megvásárolni vagy eladni. Az egyes tagországok általában a szükségesnél kevesebb gázkibocsátási jogot adnak a vállalkozásoknak, így kényszerítve őket a kibocsátás csökkentésére. A regiszter bevezetése segíti a kiotói protokollban vállalt célok elérését.

Ami bennünket illet: Pozsony nem akar engedni az EB-nek, amely a 2005–2007 közötti időszakra számunkra meghatározott gázkibocsátási kvótát utólagosan 1,5 millió tonnával szeretné csökkenteni. A Hospodárske noviny úgy tudja, a környezetvédelmi tárca olyan esettanulmány kidolgozására adott megbízást, amelynek arra is választ kell adnia, milyen eséllyel támadhatnánk meg ezt a követelést az Európai Bíróságon. Az Európai Bizottság érve: a nemzeti alokációs terv 2004 októberében történt jóváhagyása után több, üvegházhatást okozó gázokat kibocsátó üzem szűnt meg, s ezért akarja csökkenteni a Szlovákia számára meghatározott 91,5 millió tonnás kvótát 90 millióra. Holott a tárca szerint már az eredeti kvóta is 14 százalékkal kevesebb volt, mint amennyit ők kértek. A minisztérium álláspontja: már épp elég engedményt tettünk, a további meghátrálás lehetetlen helyzetbe hozná vállalatainkat. A széndioxid-limitek csökkentésére az EB-nek nincs semmi oka, Szlovákia ugyanis teljesíti a kiotói jegyzőkönyvben foglaltakat a gázkibocsátás csökkentéséről. A tárca szerint Szlovákia ragaszkodik a 2004-es döntéshez, s az inkább jogi kérdés, hogy a bizottság követelheti-e a nemzeti kvóta utólagos módosítását. Az ügyben felettébb érdekelt kassai U.S Steel társaság jogi képviselői szerint az EU jogrendje nem teszi lehetővé az utólagos módosításokat.

Egyébként a pillanatnyi helyzet nem felel meg sem a bizottságnak, sem Szlovákiának. A gázkibocsátási kvóta nagysága hatással van GDP-re, ha a kvótarendszer problémáit nem oldják meg, a vállalatok nem tudnak kereskedni a kvótákkal, márpedig – mint már utaltunk rá – az EB éppen ettől várja a gázkibocsátás csökkenését. (euroinfo.gov.sk, eurohirek.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?