Kemény hollandok

Amszterdam. Egy magát megnevezni nem kívánó diplomáciai forrás szerint a holland miniszterek tegnap a koraesti órákban is azokról az intézkedésekről tárgyaltak, amelyek lehetővé tennék azon tagjelöltek EU-ba való felvételének elhalasztását, amelyek nem teljesítik az uniós tagság kritériumait.

Amszterdam. Egy magát megnevezni nem kívánó diplomáciai forrás szerint a holland miniszterek tegnap a koraesti órákban is azokról az intézkedésekről tárgyaltak, amelyek lehetővé tennék azon tagjelöltek EU-ba való felvételének elhalasztását, amelyek nem teljesítik az uniós tagság kritériumait. Mint ismeretes, a bővítés finanszírozása lesz a jövő heti brüsszeli EU-csúcs központi témája. Tegnap, két nappal lemondásának benyújtása után Jan Peter Balkenende jobbközép kabinetje már csak ügyvivői minőségben tárgyalhatott erről, megfigyelők szerint azonban ez a körülmény aligha fog enyhíteni bővítéssel kapcsolatos megközelítésének eddigi szigorúságán. A hárompárti koalícióban részt vevő liberálisok ezt a maguk részéről máris megerősítették: a Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) bővítési kérdésekben illetékes szóvivője úgy nyilatkozott, hogy pártja „nagyon kritikus álláspont” elfogadására számít. A legnagyobb kormánypártnak, a Kereszténydemokrata Tömörülésnek (CDA) nem lenne kifogása a tízes bővítés ellen, de a VVD, valamint a fortuynisták (PF) egyáltalán nem tartják ezt szükségszerűnek. Szerintük ugyanis több tagjelölt felkészületlen. A VVD bővítési szóvivője szerint nyilvánvaló, hogy Lengyelország nem felel meg a szükséges ismérveknek, és ugyanez a helyzet Szlovákiával, ahol egy sor kulcsfontosságú dolog rendezetlen még a korrupció elleni harcban, a határok ellenőrzésében és a mezőgazdaságban.

Hollandia mellett Nagy-Britanniának, Németországnak és Svédországnak vannak többé-kevésbé súlyos fenntartásai az EB bővítésfinanszírozási javaslataival szemben. Mind a négy ország ellenzi, hogy az unió közös agrárpolitikájának (CAP) keretében nyújtott közvetlen jövedelemkiegészítő támogatásokat az újonnan csatlakozó országokra is kiterjesszék. Egyrészt túlságosan költségesnek tartják e rendszert, másrészt attól félnek, hogy fenntartása hátráltatná a CAP általuk erősen szorgalmazott reformját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?