Kantonok Koszovóban?

Belgrád. Szerbia és Koszovó államjogi státusának rendezését, a jogállam megteremtését jelölte meg kormánya elsődleges feladataként Vojiszlav Kostunica szerbiai miniszterelnök-jelölt, aki szerint kabinetje szorgalmazni fogja Koszovó kantonokra vagy entitásokra való felosztását.

Belgrád. Szerbia és Koszovó államjogi státusának rendezését, a jogállam megteremtését jelölte meg kormánya elsődleges feladataként Vojiszlav Kostunica szerbiai miniszterelnök-jelölt, aki szerint kabinetje szorgalmazni fogja Koszovó kantonokra vagy entitásokra való felosztását. Kostunica tegnap mutatta be a parlamentnek majdani kormánya tagjai.

A törvényhozás előtt mondott beszédében hangsúlyozta, hogy Szerbia államjogi státusa nem tisztázott, mivel területének egyik része, Koszovó felett jelenleg nincs hatalma, s a tartományt a nemzetközi közösség igazgatja. Másrészt viszont Szerbiának meg kell határoznia státusát az államközösségen belül is, működőképesebbé kell tennie a délszláv uniót. Nem vitás, hogy Szerbia Európához tartozik, s az európai intézményekhez való csatlakozással ezt hivatalossá is kell tenni – mondta Kostunica, aki szerint kormánya az eddigieknél erősebb Európa-párti politikát fog folytatni, s elsődleges feladatának fogja tekinteni az EU-csatlakozást.

A miniszterelnök-jelölt szerint a jogfosztott koszovói szerbek védelme érdekében új megoldásokat, új intézményes kereteket kell keresni. „Ha az ENSZ BT 1244-es határozata Koszovó lényegi autonómiája révén szavatolja a tartomány önigazgatását Szerbián belül, akkor a szerb közösség számára Koszovón belül ugyancsak a lényegi autonómia szavatolná a megmaradás feltételeit.” Kostunica leszögezte, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködésnek „kétirányúnak” kell lennie. Meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy szerbiai bíróságok ítélkezhessenek a feltételezett háborús bűnösök felett, s megfelelő segítséget kell nyújtani a védekezéshez azon szerbia-montenegrói állampolgárroknak, akik felett az NT ítélkezik. Az új szerb kormány szorgalmazni fogja egy megállapodás aláírását az ENSZ-szel, amely lehetővé tenné, hogy a hágai törvényszék által elítélt szerbia-montenegrói állampolgárok hazájukban tölthessék le börtönbüntetésüket.

Kostunica 17 tagú kisebbségi kormánya a milosevicsi szocialisták külső támogatásával fog működni. A törvényhozás várhatóan ma – két hónappal a parlamenti választás után – szavaz bizalmat az új kabinetnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?