Jóváhagyták a biztosokat

Brüsszel. Az Európai Bizottság hivatalosan bejelentette annak a tíz új biztosnak a nevét, akiket az idén csatlakozó országok május 1-től delegálnak a brüsszeli testületbe.

Romano Prodi elnök szóvivője ismertette: Csehország Miloš Kuzvart volt környezetvédelmi minisztert, Ciprus Markosz Kiprianu pénzügyminisztert, Észtország Siim Kallas volt miniszterelnököt, Lengyelország Danuta Hübner európai ügyekért felelős minisztert, Lettország Sandra Kalniete külügyminisztert, Litvánia Dalia Grybauskaite pénzügyminisztert, Magyarország Balázs Pétert, a brüsszeli állandó EU-képviselet vezetőjét, Málta Joe Borg külügyminisztert, Szlovákia Ján Figeľ volt főtárgyalót, Szlovénia pedig Janez Potocnik európai ügyekért felelős minisztert jelölte bizottsági tagságra. Prodi e jelölések mindegyikét jóváhagyta, és levélben tájékoztatta az Európai Parlament (EP), illetve a miniszteri tanács elnökét az újonnan csatlakozó tagállamok vezetőivel folytatott egyeztetései eredményeiről. A tíz ország többsége jelezte, hogy ugyanezeket a személyeket kívánja küldeni a november 1-jén hivatalba lépő következő bizottságba is – tette hozzá a szóvivő, de nem volt hajlandó elárulni, mely országokról van szó.

A következő lépésben az érintett kormányoknak hivatalosan is el kell juttatniuk jelöltjeik nevét az EU miniszteri tanácsához, amelynek az alapszerződés szerint minősített többséggel kell állást foglalnia róluk. A jelölteket ezután az EP-nek is meg kell hallgatnia, amire várhatóan a képviselőtestület utolsó teljes ülése alatt, áprilisban kerülhet sor. Az EP elvben el is utasíthat jelölteket, a szerződés azonban nem tartalmaz egyértelmű rendelkezéseket arra nézve, hogy ilyen esetben mi a követendő eljárás. Erről Prodi szóvivője sem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni. Mint mondta, az elnöknek meggyőződése, hogy kivétel nélkül kitűnő jelöltekről van szó, akik hasznosan fognak hozzájárulni a bizottság munkájához. Az új biztosok a testület teljes jogú - szavazati joggal is rendelkező – tagjai lesznek, önálló szakterületet azonban a Prodi-bizottság mandátumának hátralévő idejére már nem kapnak. A bizottság nem látta volna értelmét, hogy erre a rövid, féléves időszakra átalakítsa szervezeti rendjét. A testület új tagjai egy-egy jelenlegi biztoshoz fognak csatlakozni, aki segít nekik az intézmény működésének megismerésében.

A szóvivő elmondta: a végleges beosztási rend még nem alakult ki, erről a jelöltekkel egyetértésben Romano Prodi fog dönteni. Az új biztosok viszonylag kis létszámú, egyenként háromfős kabinetet kapnak, amelynek tagjait részben ők választhatják majd ki. Saját szóvivőjük azonban nem lesz, mert a bizottságban forma szerint nem az egyes biztosokhoz, hanem a különböző szakterületekhez tartoznak szóvivők, s egyelőre ez a rendszer marad érvényben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?