Japánban a kóbor kutyákra szinte biztosan halál vár

Tokusima |

<p>A kóbor ebekre minden országban kutya élet vár, de Japánban a sintértelepekre kerülő kutyák végzete jóval nagyobb valószínűséggel beteljesedik, semmint hogy új otthonra találnának.</p>

Míg néhány iparilag fejlett országban bevett szokás, hogy az állatmenhelyekről "kimentik" a kutyákat, a távol-keleti országban a kóbor ebek helyi állatvédők szerint gyakran áldozatul esnek annak, hogy a japánok leginkább a kölyökkutyákat és a fajtiszta kutyákat tartják becsben mint státusszimbólumokat.
Nagy-Britanniában évente a gyepmestertelepeken lévő kutyák 6-9 százalékát pusztítják el 2007-2009-es adatok szerint, míg Japánban ez az arány meghaladja a 70 százalékot. Vidéken, például a Sikoku szigetén fekvő Tokusima prefektúrában a helyzet még rosszabb: csak 2008-ban a kóbor kutyák több mint 88 százalékával végeztek. Az adatokat az ebek megmentésével foglalkozó legnagyobb brit szervezet, illetve az ALIVE japán állatvédelmi szervezet tette közzé.
A telepekre bevitt kóbor ebek nagy részét gazdáik hagyják el, a többiek kóbor kutyák elvadult leszármazottai. Sok vadászkutyát is az utcára tesznek, ha már nincs rájuk szükség, tulajdonosuk nem tartja meg őket a következő vadászidényig. Bármilyen volt is az előéletük, ha egyszer bekerülnek a menhelyekre, az elhagyott állatok legfeljebb hét napig maradhatnak ott.
Sokan játékként vagy dísztárgyként kezelik négylábú társaikat - mondja az okokról Kuramoto Kenszuke kutyakiképző, aki a tokiói Jojogi parkban gyakorlatoztatja dobermannját. Véleménye szerint túl sok embernek van kutyája a szigetországban, és egyesek könnyelműen állnak az ebtartáshoz. "Vannak, akik családtagnak tekintik a házőrzőket, de vannak, akik egyszerű okok miatt, például a lányuk születésnapjára vesznek kutyát" - fűzi hozzá.
Ez a hozzáállás lassan megváltozik az utóbbi évek médiabeszámolóinak köszönhetően, főként a városokban, ahol a házi kedvencek tartása virágkorát éli. Egyre többen fogadnak örökbe kóbor ebeket is, mint a 21 éves tokiói Takahasi Mika, aki egy fajtiszta olasz agarat és egy sötétszürke husky keveréket sétáltat - mindkettőt állatmenhelyről vette magához.
Ez a magatartás mégsem túl gyakori Japánban, még a gyarapodó kutyanépesség ellenére sem. 2008-ban több mint 6,8 millió ebet tartottak nyilván - már több kutya van az országban, mint 6 éven aluli gyerek. Évente több mint 118 ezer kutya végzi sintértelepeken a legutóbbi, 2008-as statisztikák szerint, és közülük csak egy maroknyi talál új gazdára.
A tokusimai állatgondozó központban több mint 2700 kutyát öltek meg a 2009 márciusát megelőző egy évben. Amikor a központ megépült, a helyi lakosoknak megígérték, hogy egyetlen állatot sem fognak elpusztítani a helyszínen, ezért szén-dioxid gázzal végeznek velük "álomdobozoknak" nevezett fémkonténerekben egy teherautó platóján a központ és a helyi hamvasztó között. Jóllehet a művelet fájdalommentes, még mindig érzékenyen érinti azokat, akiknek ezt naponta végig kell nézniük.
"Akárhányszor megnyomom a gombot, hogy befecskendezzem a gázt, teljesen tehetetlennek érzem magam" - vallja be a központ főállatorvosa könnyes szemmel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?