<p>Japán és Dél-Korea is elítélte szombaton a Sony Pictures elleni hackertámadást, amelynek elkövetésével Észak-Koreát vádolja az Egyesült Államok. Egy kínai napilap ugyanakkor "értelmetlen kulturális arroganciával" vádolta a Sony produkciójában elkészült, Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt kifigurázó filmet, amely a támadást kiváltotta.</p>
Japán és Dél-Korea elítélik a Sony elleni támadást
A tokiói és a szöuli kormány is közölte, hogy Washington kérésére készek együttműködni a kiberbűnözés elleni nemzetközi erőfeszítésekben. Dél-Korea, amely a bankjai és médiumai ellen 2013-ban végrehajtott támadássorozatért maga is Észak-Koreát teszi felelőssé, külügyminisztériumi nyilatkozatában tűrhetetlennek nevezte a hasonló támadásokat.
A kínai vezetés, amely a phenjani rezsim egyetlen jelentős szövetségese, egyelőre nem reagált az Egyesült Államok felhívására, de a The Global Times című angol nyelvű pekingi napilap értelmetlennek és arrogánsnak nevezte a Sony filmkomédiáját, amely egy Kim Dzsong Un meggyilkolására szőtt összeesküvés fiktív történetén alapszik.
A kínai kormány hivatalos újságja által kiadott, elsősorban a külföldi olvasóközönségnek szánt bulvárlap szombati vezércikkében leszögezte, hogy minden civilizált ország ellenzi a hackertámadásokat, ahogy a terrorista fenyegetéseket is. Hozzátette ugyanakkor, hogy "egy olyan filmben, mint amilyen a The Interview, semmi sincs, amire büszke lehetne Hollywood és az amerikai társadalom".
"Függetlenül attól, hogy az amerikai társadalom hogyan tekint Észak-Koreára és Kim Dzsong Unra, Kim az ország vezetője. A rajta való rosszindulatú gúnyolódás nem más, mint egy értelmetlen kulturális arrogancia megnyilvánulása" - írta a The Global Times vezércikkírója, aki szerint a film bemutatása csak újabb bonyodalmakat okozna az Egyesült Államok és Észak-Korea amúgy is zaklatott viszonyában.
A Sony úgy döntött, hogy egyelőre nem mutatják be a filmet, miután hackerek súlyos károkat okoztak számítógépes rendszerében, dokumentumainak ezreit szivárogtatták ki, feltették az Internetre bemutatás előtt álló filmjeit és megfenyegették a filmet bemutatni készülő mozikat. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) pénteki közlése szerint elegendő mennyiségű információja van annak megállapításához, hogy a Sony Pictures elleni hackertámadás és fenyegetőzés mögött a phenjani kormány áll. Barack Obama amerikai elnök válaszlépéseket ígért, egyúttal jelezte, hogy Japán, Kína, Dél-Korea és Oroszország együttműködését fogja kérni a hasonló támadások megakadályozásában.
A japán kormány "határozottan elítélte" a kibertámadást. A külügyminisztérium egyik szóvivője ugyanakkor Tokió azon reményének adott hangot, hogy az ügy nem lesz közvetlen hatással azokra a tárgyalásokra, amelyeket az észak-koreai ügynökök által évtizedekkel ezelőtt elrabolt japán állampolgárok sorsáról folytatnak a phenjani rezsimmel.
"Továbbra is azt követeljük Észak-Koreától, hogy gyors ütemben folytassa le (az elraboltak ügyében indított) vizsgálatait, és mielőbb adja át Japánnak a vizsgálatok eredményéről szóló jelentését" - mondta a szóvivő. Tokiói szakértők mindazonáltal úgy vélekednek, hogy az Egyesült Államok határozott ítélete, miszerint Észak-Korea áll a hackertámadás mögött, kétségkívül megnehezíti majd, ha ki nem siklatja Abe Sindzó miniszterelnöknek azt a törekvését, hogy áttörést érjen el a Phenjan által elrabolt japán állampolgárok sorsának feltárásában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.