Irakban pattanásig feszült a helyzet

Bagdad. Noha Falludzsában részleges tűzszünetet kötöttek az amerikai hadsereg és az iraki felkelők képviselői, továbbra is átláthatatlan a helyzet Irakban. Pattanásig feszült a helyzet, a harcok fel-fellángolnak.

Mellig beásva. Amerikai katonák a Fallúdzsa melletti vasútvonalat ellenőrzik. ČTK/AP-felvéteA fallúdzsai fegyveres ellenállók azt ígérték, általános támadást indítanak az amerikai erők ellen, ha tegnap délutánig nem vonják ki az összes amerikai mesterlövészt az iraki városból és annak környékéről. A bejelentést a fallúdzsai nagymecset sejkje tette a szunnita fegyveres csoportok vezetőinek és a város vallási méltóságainak találkozója után. A szunnita Iraki Iszlám Párt egyik vezetője, aki részt vesz a felek közötti közvetítésben, korábban azt mondta, hogy az amerikai csapatok illetékesei és a szunnita fegyveresek képviselői megegyeztek a nem hivatalos tűzszünet tegnap éjszakáig tartó meghosszabbításában.

Robbanások Bagdadban

Két – más forrás szerint három – robbanás hallatszott tegnap Bagdad központjában és füst szállt fel az úgynevezett „Zöld övezetből”, ahol az amerikaiak vezette szövetséges erők főhadiszállása is áll – közölték szemtanúk. A detonációk oka egyelőre ismeretlen. A Zöld övezetet gyakran támadják rakétákkal és aknavetőkkel az amerikai megszállás ellen harcoló gerillák. Egy amerikai illetékes szerint egyelőre nem világos, hogy lőszerek megsemmisítését célzó „ellenőrzött robbanás” történt, vagy támadást követtek el.

Meghalt annak az amerikai helikopternek a két pilótája, amelyet vasárnap lőttek le az iraki fővárostól nyugatra. Az Apache típusú helikoptert mintegy öt kilométerre a bagdadi repülőtértől nyugatra érte a találat.

Megállapodás Nedzsefben

Megállapodás jött létre az Irakot megszállva tartó nemzetközi koalíció erői és Muktada asz-Szadr iraki síita vezető irodája között arról, hogy a koalíció csapatai nem vonulnak be Nedzsef városába, a radikális síita vezető fegyveres hívei viszont kiürítik az általuk elfoglalt középületeket, postahivatalokat, rendőrőrsöket. Az is része a megállapodásnak, hogy visszakerül az iraki rendőrség kezébe a város rendjének fenntartása. A rendőri erők már meg is kezdték a Bagdadtól 175 kilométernyire délre fekvő síita szent város fontos pontjainak elfoglalását, miután a síita milíciák visszavonultak ezekről.

Előtte olasz katonák lerombolták asz-Szadr irodáját. A katonák egy nappal Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök iraki látogatása után robbantották fel az irodát – közölték helybéliek. A városban az olasz katonák megerősítették a járőrszolgálatot. Az Irak déli részén lévő városban már egy hete tartanak a véres összecsapások a síita lázadók és a koalíciós erők között.

Hetven katona halála

Mintegy 70 koalíciós katona vesztette életét Irakban április 1. óta az utóbbi napokban zajló felkelés során, az ellenséges erők pedig tízszeres emberveszteséget könyvelhetnek el – jelentette be Mark Kimmitt amerikai tábornok. Az Irakban folyó koalíciós hadműveletek helyettes vezetője hozzátette: a civil áldozatokról egyelőre nincsenek hiteles hatósági számadatok, de amint a fallúdzsai helyzet stabilizálódik, az egészségügyi minisztérium tájékoztatást ad a meghaltak számáról. Kimmitt bagdadi tájékoztatója volt az első konkrét statisztika, amelyet az amerikai hadsereg a síita felkelés április eleji kirobbanása óta kiadott.

Tokió feladta

A japán hatóságok már nem bizakodóak az Irakban túszul ejtett három japán testi épségét illetően. „Volt egy időszak, amikor a különböző információk alapján úgy ítéltük meg, hogy a túszok épségben vannak, de jelenleg ezt nem erősíthetjük meg” – jelentette ki Fukuda Jaszuo kormányszóvivő. A három japán állampolgárt – egy humanitárius segélyszervezet két munkatársát és egy sajtófotóst – csütörtökön ejtette fogságba egy magát Szaraja al-Mudzsahídinnek nevező csoport, amely azzal fenyegetőzött, hogy máig kivégzi a túszokat, ha nem vonják ki a japán katonákat a dél-iraki Szamávából. Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő ígéretet tett arra, hogy a túszejtők fenyegetése ellenére nem vonja ki Irakból a közel 550 fős japán kontingenst. Tokió viszont azt tervezi, hogy elszállít Irakból minden japán polgári személyt.

Kínaiak fogságban

Kína hivatalosan is megerősítette, hogy hét állampolgárát elrabolták Irak középső részén, és felszólította kínaiakat, ne utazzak Irakba. „Hét, Fucsien (Fujian) tartományból származó kínai munkást elraboltak Fallúdzsa térségében” – áll a kínai külügyminisztérium honlapján közzétett közleményben. Egy arab televízióra hivatkozó kínai rádiójelentés szerint a túszok életét és testi épségét egyelőre nem fenyegeti veszély

Elengedet túszok

Nyolc, a koalíciós erőknek dolgozó, állítólag túszként fogva tartott külföldi sofőr elengedését jelentette be egy iraki ellenállócsoport az al-Dzsazíra arab hírtelevízióban. A tévében sugárzott videofelvételen egy álarcos férfi közölte, hogy a Muzulmán Papok Egyesületének felhívására válaszolva engedték el az ázsiai származású sofőröket, azután, hogy megbizonyosodtak afelől, a kamionosok nem fognak többé a „megszálló erőknek” dolgozni. A tévé a szabadon engedést is közvetítette.

Halott németek

Valószínűleg halott a bagdadi német nagykövetség két biztonsági ügynöke, akik napokkal ezelőtt tűntek el. A nagykövetség két alkalmazottja szerdán Ammánból, Jordánia fővárosából tartott Bagdadba, amikor Fallúdzsánál megtámadták őket. A legújabb hírszerzési adatok szerint nagy a valószínűsége, de még megerősítésre vár, hogy a két ügynök életét vesztette. A biztonsági személyzet két tagjának gépkocsijával tartó többi jármű csütörtökön megérkezett a bagdadi nagykövetséghez, bár őket is támadás érte.

Bush nehéz hete

Az amerikai elnök elismerte, hogy nehéz hét telt el Irakban, s további komoly amerikai veszteségek lehetőségét pendítette meg, miközben továbbra is az iraki misszió helyénvalóságát bizonygatta. George W. Bush azt mondta, azért imádkozik, hogy napról napra kevesebb legyen az áldozat, de tudja, hogy amit az amerikaiak Irakban tesznek, az helyes a tartós béke és az Egyesült Államok biztonsága szempontjából.

Tony Blair brit kormányfő szerint a szövetségesek olyan „történelmi küzdelmet” vívnak Irakban, amelyet nem szabad elveszíteni. Védelmi minisztere ugyanakkor nem zárta ki a polgárháború esélyét, jóllehet a hatalomátadás elhalasztására sem látott okot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?