Holnaptól választhat Európa

Ezúttal június 10-én, vagyis holnap kezdődnek és vasárnapig tartanak a választások, amelyek különböző napokon esedékesek a 25 EU-tagor-szágban. Hivatalos eredményeket sehol nem lehet nyilvánosságra hozni vasárnap 22 óra előtt.

Az Európai Bizottság hétfőn ismételten emlékeztette a tagállamokat, hogy nem hozhatják nyilvánosságra a hét második felében tartandó európai parlamenti választások eredményeit mindaddig, amíg az utolsó szavazóhelyiségeket is be nem zárják.

A tagállamok többségében 13-án, vasárnap tartják a voksolást, Hollandiában és Nagy-Britanniában azonban június 10-re, ĺrországban 11-re, Csehországban 11-12-re, Lettországban és Máltán 12-re, Olaszországban 12-13-ra tűzték ki a választás napját. Az eredmények nyilvánosságra hozatalának problémája azért merült fel, mert Hollandiában egy vidéki választási bizottság bejelentette, hogy már a szavazás első napján, június 10-én meg akarja tenni ezt.

A brüsszeli bizottság először a múlt hónap végén figyelmeztetett arra, hogy ez szabályellenes lenne, s ezt most az intézmény jogi szolgálata is megerősítette. A szabályt az EU tanácsának egy 1976-os határozatában fogalmazták meg, azzal a céllal, hogy az egyik tagországban nyilvánosságra hozott eredmények ne befolyásolják a másutt még folyamatban lévő vagy meg sem kezdődött választás eredményeit.

Az Európai Bizottság értelmezése szerint a szabály az állami hatóságokra és szervekre vonatkozik, de nemcsak központi, hanem helyi szinten is; hatálya tehát helyi választási bizottságokra is kiterjed. Nem köti viszont a nem állami intézményeket, illetve a tömegtájékoztatási eszközöket, amelyek már a választások lezárulása előtt közölhetnek előzetes eredményeket, becsléseket vagy előrejelzéseket.

Mi a tét?

A európai parlamenti választások egyik legfontosabb kérdése, hogy milyen politikai erőviszonyok alakulnak ki a testületben a voksolás nyomán, azaz az egyes politikai erők hány képviselővel rendelkeznek majd.

A testület munkáját régóta nyomon követő szakértők szerint azonban a politikai hovatartozás önmagában nem mindig döntő, a szavazásokat ennél sokkal bonyolultabbak erőviszonyok alakítják. Noha a „jobboldal”, „baloldal”, „liberális”, „zöld” és más hasonló politikai címkéknek megvan a maguk jelentősége, számos egyéb olyan tényező van, amely a parlament működését alakítja, a politikai előrejelzéseket pedig nehezíti.

Az egyik belga európai parlamenti képviselő szerint mindig maguktól a megvitatott kérdésektől függ, miként alakulnak a szavazások. A gazdasági, társadalmi, szociális ügyekben viszonylag jól megfigyelhető a baloldali-jobboldali ellentét, ám például a környezetvédelmi ügyekben, vagy az egyéni szabadságjogokat illetően az eredményeket már nem annyira ez, hanem a nemzeti sajátosságok alakítják. Például – mint mondta – a konzervatív erőket tömörítő Európai Néppárt svéd tagjai a környezetvédelmi, vagy az élelmiszerbiztonságot érintő ügyekben nagyon közel állnak a parlamentben egy másik frakciót alkotó zöldekhez.

Az európai integráció folytatásával kapcsolatos témák is a parlamenti politikai hovatartozást felborító kérdésnek számítanak: szinte minden frakcióban vannak föderalista, s velük gyökeresen szembenálló, euroszkeptikus erők, s ez az ellentét az Európai Néppártban annyira kiéleződött, hogy akár néhány képviselőnek a frakcióból való kilépéséhez is elvezethet. A június 10-13. közötti európai parlamenti választások eredményének, az egyes politikai csoportok erőviszonyai alakulásának azért legalább egy területen azonnali és meghatározó jelentősége lehet: eldöntheti, hogy ki legyen az Európai Bizottság következő elnöke. Róla ugyanis a parlamentnek szavaznia kell (ezt a voksolást valószínűleg július 22-én tartják), s az Európai Néppárt már korábban bejelentette: ha továbbra is ők adják a testület legfontosabb frakcióját, akkor követelni fogják, hogy a bizottsági elnök ebből a pártszövetségből kerüljön ki. Azonban itt is lehetnek belső szakadások: a néppárt februári kongresszusán például a portugál képviselők nem voltak hajlandók megszavazni ezt a követelést, mert ők a politikai hovatartozásnál fontosabbnak mondták, hogy nyitva maradjon a lehetőség egy honfitársuk, Antonio Vitorino uniós biztos megválasztására. Vitorino azonban szocialista...

Átmeneti állapot

Az EU közvetlenül választott parlamentjének életében már május 1-jével megkezdődött egy átmeneti időszak, mert az újonnan taggá vált országok ekkortól teljes jogú képviselőkkel lehetnek jelen, akiket azonban – választások híján – a nemzeti parlamentek pártjai jelöltek ki. A júniusi választásokon mandátumot szerző képviselők az új parlament július második felében esedékes megalakulásakor foglalják el helyüket. Erre a rövid időszakra a csatlakozási szerződés határozza meg az új tagországoknak jutó képviselői helyek számát, amely annyi, mint a 2004-2009-es parlamenti ciklusban jut nekik. A választásokon a parlament létszáma 626-ról 732-re nő, az egyes tagállamok pedig a nizzai szerződésben meghatározott számú képviselői helyet kapnak.

Litvániában tegnaptól szavaznak

Vilnius. A litvániai postákon és otthonokban tegnap megkezdődött az elnökválasztással egybekötött európai parlamenti szavazás. A balti ország választási bizottságának döntése értelmében mindazok az állampolgárok, akik betegség vagy más okok miatt vasárnap nem tudnak elmenni szavazni, postán adhatják fel, illetve otthon adhatják le szombatig voksaikat. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?