Hazaérkeztek a túszok

Berlin. Megérkezett tegnap reggel Kölnbe a Szaharában tavasszal elrabolt európai túszok második, utolsó csoportja: kilenc német, négy svájci és egy holland. A nap folyamán a svájciak, illetve a holland állampolgár is hazautazott. A 14 ember Maliban szabadult ki a fogságból.

Berlin. Megérkezett tegnap reggel Kölnbe a Szaharában tavasszal elrabolt európai túszok második, utolsó csoportja: kilenc német, négy svájci és egy holland. A nap folyamán a svájciak, illetve a holland állampolgár is hazautazott. A 14 ember Maliban szabadult ki a fogságból. Fogságuk színhelyéről 500 kilométert terepjárón tettek meg Gao településig, ahol a német légierő gépe várta őket. Kedden éjszaka a fővárosba, Bamakóba érkeztek, ahol rövid ceremónia után a kiszabadításban kulcsszerepet játszó mali elnök, Amadou Toumani Touré útjukra bocsátotta őket. Jürgen Chrobog külügyi államtitkár, a szaharai ügy német főkoordinátora úgy nyilatkozott, hogy a kiszabadult túszok a körülményekhez képest rendkívül jó egészégi állapotnak örvendenek. Tavasszal több részletben 32 európai turista esett fogságba a Szahara algériai részén. Tizenhetet májusban kiszabadítottak, s az emberrablók megmaradt 15 túszukkal Maliba vonultak át. Június végén hőguta következtében meghalt az egyik túsz, az augsburgi Michaela Spitzer. Chrobog kijelentette: a német hatóságok tudják, hogy Spitzert hol temették el, s mindent megtesznek a kétgyermekes anya földi maradványainak hazaszállításáért. Váltságdíj fizetéséről továbbra sem beszélnek hivatalos német helyeken, de a média azt harsogja, hogy fizettek, ha nem a németek, akkor a maliak, s a pénzt Berlin fejlesztési segély formájában fogja visszajuttatni Maliba. A váltságdíj összegét 4,6–5 millió euróra teszik. Az emberrablók kilététét illetően jórészt csak találgatások vannak. A legtöbben az Algériában működő szélsőséges iszlámista Igazság és Haza Szalafista Csoportját (GSPC) emlegetik, amelynek turisták, azaz civilek elrablása eddig nem tartozott a repertoárjába. A csoportot Hasszán Hattab alapította 1999-ben, s iszlám állam megteremtéséért küzd. A szalafizmus a 19. században keletkezett reformmozgalom, amely az iszlám gyökereihez akar visszatérni. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?