<p>Václav Havel, a tavaly decemberben elhunyt egykori csehszlovák és cseh köztársasági elnök érdemeit méltató törvényt fogadott el szerdán a cseh szenátus.</p>
Havel érdemeit méltató törvényt fogadott el a cseh parlament
Miután a parlamenti alsóház a jogszabályt már elfogadta, érvénybe lépéséhez már csak Václav Klaus jelenlegi államfő aláírására van szükség. Ezt Prágában a helyi megfigyelők merő formalitásnak tekintik.
Václav Havelnek a szabadság és a demokrácia érdekében kifejtett érdemeit elismerő törvényt a parlamenti pártok közül csak az ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSČM) ellenezte. A vita során néhány koalíciós és ellenzéki képviselő, valamint szenátor is kifogásolta, hogy az egymondatos törvény - Václav Havelnek érdemei vannak a szabadság és a demokrácia terén - a valóságban nem mond semmit, s elfogadása túl korai.
A 71 tagú felsőházban a szavazáskor jelen lévő 59 szenátor közül végül 52-en támogatták a jogszabály elfogadását. Néhányan ellene szavaztak, illetve nem vettek részt a voksoláson.
A cseh parlament néhány éve hasonló törvényben méltatta Tomás Garrigue Masaryknak, Csehszlovákia első elnökének az érdemeit is. A parlamentben és a sajtóban akkor is vita folyt arról, hogy egy ilyen törvény elfogadása megfelelő formája-e az érdemek elismerésének.
A gazdag prágai polgári családból származó Václav Havel drámaíróból lett a múlt század hetvenes éveiben Csehszlovákiában a szocialista rendszer ellenzékének egyik legfőbb vezetője, elismert emberi jogi harcos. Az 1989-es rendszerváltás, a csehszlovákiai bársonyos forradalom egyik jelképe előbb a szövetségi Csehszlovákia (1989-1992), majd az újonnan megalakult Cseh Köztársaság (1993-2003) államfője lett. Tavaly decemberben 75 éves korában hunyt el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.