Hatékonyabb uniós politika

Brüsszel. Érdekes külpolitikai témáról, a dél-kaukázusi országokkal kapcsolatos hatékonyabb uniós politika kialakításának feltételeiről szóló jelentést fogadott el a múlt héten az Európai Parlament. A dokumentum üdvözli Örményország, Azerbajdzsán és Grúzia bevonását az európai szomszédságpolitikába.

Brüsszel. Érdekes külpolitikai témáról, a dél-kaukázusi országokkal kapcsolatos hatékonyabb uniós politika kialakításának feltételeiről szóló jelentést fogadott el a múlt héten az Európai Parlament. A dokumentum üdvözli Örményország, Azerbajdzsán és Grúzia bevonását az európai szomszédságpolitikába. A szöveg megjegyzi, a gyors és erőteljes gazdasági növekedés eredményeképpen Azerbajdzsán adományozó országgá vált. A jelentés „támogatja a bizottság arra irányuló kezdeményezését, hogy megvalósíthatósági tanulmányban mérjék fel egy Grúziával és Örményországgal kötendő szabadkereskedelmi megállapodás lehetőségét”.

A szöveg szerint az EP tudomásul veszi a grúz kormány által a rózsás forradalmat követően végrehajtott széles körű reformokat, ugyanakkor további előrelépések megtételére ösztönöz a plurális kormányzás, valamint a kormány és az ellenzék között folytatott párbeszéd, a jogállamiság és az emberi jogi kötelezettségeknek való megfelelés terén. Az EP felhívja mindhárom országot, tegyenek még több erőfeszítést a korrupció leküzdésére és a kedvező üzleti környezet megteremtésére. A parlament felszólítja Örményországot és Azerbajdzsánt, hogy sürgősen ragadjanak meg minden alkalmat a nagorno-karabahi konfliktus békés megoldására.

A vitában Duka-Zólyomi Árpád (MKP) azt mondta, a dél-kaukázusi országokkal kapcsolatban a célok: „a demokrácia, a jogállamiság, a jólét és a biztonság megteremtése mellett a piacgazdaság kiépítése, a gazdasági fejlődés hatékony támogatása és az energiabiztonság megteremtése”. Szerinte hatékony EU-politika kell a térség törékeny demokráciájának megszilárdításához, a valódi gyülekezési, sajtó- és szólásszabadság biztosításához. Hozzátette: a térségben folyamatosan szembe kell nézni az orosz nagyhatalmi politika bomlasztó törekvésével, ezért az EU-nak ebben a kérdésben határozottabban kellene fellépnie az orosz féllel szemben. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?