A Hármas Duna-vidék Eurorégiót idén január 25-én Győr-Sopron-Moson megye és a Csallóköz–Mátyusföldi Regionális Társulás alakította meg, a hazai oldalon a Galántai, a Vágsellyei és a Dunaszerdahelyi járásból 34 önkormányzat, valamint a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal a tagja.
Hármas Duna-vidék Eurorégió
A Kormorán Idegenforgalmi Kistérség és a szigetközi Nyugati Kapu Kistérség képviselőinek találkozója Nagyszarván. Az eurorégiók a helyi együttműködés eredményeire is építenek.A szerző felvételeHorváth Ákos, a társulás titkára szerint az eurorégió létrehozását a korábban önkormányzati, illetve intézményi szinten meglevő sokrétű kapcsolatok is lehetővé tették. Például az is a két fél hivatalai együttműködésének eredménye, hogy a győri Philipsben 150 mukahelyet alakítottak ki a csallóközieknek.
A kezdeti szakaszban – a korábbi kapcsolatokra építve – az iskolaügyre összpontosítottak. Olyan közös bizottsági ülést terveznek, amelyen mindkét oldal összes iskolaigazgatója az együttműködési lehetőségekről tanácskozna. A cél az, hogy minden alap- és középiskolának legyen az eurorégióban testvériskolája. Hasonló akciót terveznek az önkormányzatoknak is, ennek megszervezése azonban a magyar fél miatt késik.
Idén júniusban közzétett programnyilatkozatukban a legfontosabb feladatok között a projektumíró és képzésszervező kapacitás kialakítását, valamint a saját weboldal elkészítését jelölték meg. Emellett fontos céljuk az eurorégió fejlődési stratégiájának közös kidolgozása is. Áprilisban összeálltak az eurorégió szakmai bizottságai. Összesen hat bizottság létrehozásáról döntöttek: a gazdasági és foglalkoztatásügyi bizottság (tagjainak szervezésével Szlovákiában Pomothy Lászlót bízták meg), az oktatási, ifjúságügyi és sportbizottság (Keszegh Pál), a szociális és egészségügyi (Juhos Ferenc), a kulturális és idegenforgalmi (Fenes Iván, Krascsenics Péter), a területfejlesztési és közlekedésügyi (Pázmány Péter, Berényi József), valamint a környezet- és természetvédelmi bizottság (Gőgh Ferenc, Horváth Ákos).
Már az első találkozókon számtalan javaslat hangzott el a lehetséges együttműködés témáival kapcsolatban. Ezek közé tartozik például a Kis Csallóköz–Szigetközi Natúrpark kialakítása, a határon átnyúló internetes kommunikációs rendszer megteremtése, alap létesítése a határon átnyúló tervezetek támogatására, ösztöndíj alapítása a Magyarországon tanuló diákok számára.
Az azóta eltelt időszakban a hazai oldalon például a közigazgatási reformmal foglalkoznak. Megnyertek egy pályázatot, ennek köszönhetően előadássorozaton ismertetik a legfontosabb tudnivalókat a községekkel. Ezekben a hetekben indul meg a Dunaszerdahelyi és a Galántai járás idegenforgalmi területfejlesztési tervének kidogozása. Mindkét járásról egy-egy idegenforgalmi kiadvány is készül.
A két fél kapcsolata a környezetvédelmi együttműködés terén a legjobb. A győri Reflex Környezetvédelmi Egyesülettel közösen javában folyik egy közös adatbázis kialakítása. Már megteremtették a műszaki hátteret és bár a két ország adatgyűjtési rendszere jelentősen eltér, kialakították az adatbázis szerkezetét. Elkészült az eurorégió internetes honlapja, amelyről minden érdeklődő követheti az eurorégió tevékenységét (www.euroregio.sk).
A jövő évi tervek között több, a régióban élőket megszólító akció is szerepel. Ilyen például a hármashatár sportolimpiájának megszervezése, s találkozót tartanak az önkormányzati képviselők, majd az agrárvállalkozók számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.