Hadera/Túl-Karm/Rámalláh. Izrael tegnap megsemmisítette a palesztinok biztonsági főhadiszállását Túl-Karmban és szorosabbra vonta a gyűrűt Rámalláhban Arafat irodája körül, miután egy palesztin merénylő véres támadást hajtott végre Haderában egy zsidó ünnepség vendégei ellen. A Palesztin Hatóság sürgős nemzetközi beavatkozást követelt.
Haldokló békefolyamat
Szemtanúk szerint izraeli F-16-os vadászgépek rakétákkal támadtak a Jordán folyó nyugati partján fekvő Túl-Karmban a palesztin biztonsági főhadiszállásra, földig rombolva az épületet. Egy rendőr életét vesztette, negyvenen megsebesültek. A légicsapás válasz volt arra, hogy egy palesztin merénylő az észak-izraeli Hadera városában behatolt egy rendezvényre, ahol bat micvát, a serdülő lányok avatását ünnepelték egy bálteremben. A palesztin férfi lövöldözni kezdett, megölt hat vendéget, és harminchármat megsebesített. A palesztin fegyveres, akit a merényletet vállaló Al-Aksza Mártírjainak Brigádja szervezet Abdel Szalam Haszunahként nevezett meg, fekete ruhában lépett a terembe, majd tüzet nyitott az asztalnál ülőkre. Korábbi közlések szerint egy kézigránátot is megpróbált felrobbantani, de abban megakadályozták. A vendégek egy része üvegek és székek dobálásával védekezett, de csak számos lövés leadása után sikerült őt megfékezni. Végül egy biztonsági ember végzett vele öt fejlövéssel. (A bat micvát a lányok 12 éves és egynapos korban ünneplik, ettől a naptól kötelesek betartani minden vallási előírást. A fiúkat 13 évesen avatják, és ezt az avatást bar micvának nevezik.)
Orosz állampolgárok is vannak a haderai merénylet áldozatai között. Ezt Viktor Szmirnov, Oroszország izraeli nagykövetségének ideiglenes ügyvivője tudatta az orosz médiával. Oroszországi bevándorlók gyermeke az a kislány is, akinek serdülővé avatását ünnepelték a házasságkötő teremben, amikor a fegyveres betört oda. A tragikusan végződött ünnepség vendégei többnyire a Kaukázusból érkeztek Izraelbe.
A Jordán folyó nyugati partvidékének egy másik városában, Rámalláhban az izraeli hadsereg 20 harckocsival 30 méternyire megközelítette Arafat irodáját, és ezzel sokkal szorosabbra vonta a blokádot Musztafa Barghuti rámalláhi emberi jogi aktivista közölte, hogy a város 55 százalékát gyakorlatilag elfoglalták az izraeli harckocsik. Napközben súlyos összecsapás tört ki az Arafat irodái előtt tüntető palesztinok és az izraeli katonák között. A palesztinok köveket hajigáltak az izraeli harckocsik és katonák felé, erre azok előbb könnyfakasztó és hanggránátokkal válaszoltak, majd gumibevonatú lövedékeket és éles lőszert is használtak a tüntetők megfékezésére. Hat palesztin sebesült meg, közülük egy súlyosan.
Sürgős nemzetközi beavatkozást követelt tegnap a Palesztin Hatóság, megállapítva, hogy a csütörtök esti véres haderai merényletet megtorló yípusztítását célzó terv részét képezik.
Újabb palesztin támadásoktól tartva Izraelben készültségbe helyezték a rendőrséget és megszigorították a biztonsági intézkedéseket.
Élesen elítélte a haderai merényletet és az egész őrült erőszakot az amerikai külügyminiszter, aki az események idején épp Indiában tartózkodott. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője felszólította az izraelieket és palesztinokat, hogy térejenek viszsza a tárgyalóasztalhoz. „Ha Jasszer Arafat palesztin elnök nem tudja megfékezni területén az erőszakot, és ha Izrael nem mérsékli reagálását, akkor nem lehet kitörni az erőszak gyűrűjéből” – mondta. Solana fogadkozott, hogy az Unió nem adja föl diplomáciai erőfeszítéseit, mert „a közel-keleti béke az európaiak alapvető érdekei közé tartozik”. A főképviselő ugyanakkor bírálta az izraeli hadsereg akcióit. „Az európai polgárok adójából épített palesztin létesítmények módszeres, önkényes pusztítását nem szabad megengedni” – hangoztatta. Solana nemzetközi jelenlétet szorgalmazott a palesztin területeken, ahogyan azt a hét legfejlettebb ipari országot és Oroszországot tömörítő G-8 csoport korábban javasolta. Izrael ezt elutasította. Josep Piqué spanyol külügyminiszter Bejrútban a merénylet elítélése mellett önmérsékletre intette Izraelt a válaszlépésben, fontosnak tartva, hogy a válaszcsapás „ne járjon a palesztin területeken a teljes összeomlással”. Piqué, az EU soros elnökségének képviseletében közel-keleti körutat tesz. (m)
A munkapárt nem lép ki a kormányból
Jeruzsálem. Az Izraeli Munkapárt központi bizottsága nagy többséggel elutasította a balszárny azon indítványát, hogy a párt lépjen ki a jobboldali Ariel Saron vezette nemzeti egységkormányból. A párt elnöke, Benjámin Ben Eliézer védelmi miniszter felszólalásában figyelmeztette a bizottságot arra, mekkora háborús veszéllyel jár a nemzeti egységkormány esetleges felbomlása. „Ha elhagyjuk a kormányt, akkor szabad utat engedünk a szélsőjobboldalnak, és hamarosan viszontláthatjuk a libanoni háború véres képeit” – mondta, utalva arra a támadásra, amelyet a jobboldali izraeli kabinet indított 1982-ben Libanon ellen. Simon Peresz külügyminiszter szintén a kormány fenntartása mellett állt ki, szerinte egyezségre kell jutni a jobboldallal abban, hogy kössenek tűzszüneti megállapodást a palesztinokkal. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.