Gyorsított eljárással kaphatnak nagy-britanniai letelepedési és munkavállalási engedélyt a legrangosabb nemzetközi tudományos, művészeti és technológiai elismerések külföldi kitüntetettjei a brit belügyminisztérium szerdán ismertetett bevándorlási rendelete szerint.
Gyorsított eljárással kaphatnak brit letelepedési engedélyt a legrangosabb nemzetközi díjak kitüntetettjei
Nagy-Britannia tavaly január 31-én kilépett az Európai Unióból, de azok az EU-polgárok, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. Ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel letelepedett státusért – kell folyamodniuk, de ezt viszonylag egyszerűen be lehet szerezni és a brit hatóságok a kérelmek 99 százalékát jóváhagyják.
Az idei év első napjától az EU-országokból és az unión kívülről újonnan érkezőkre a brit kormány azonban új, egységes bevándorlási szabályozást léptetett életbe, amely – főleg a jelentkezők szakképzettsége és angol nyelvtudása alapján – pontozásos kritériumrendszert alkalmaz a kérelmek elbírálásához, és ezeknek a folyamodványoknak az elbírálása már korántsem automatikus.
A brit kormány ugyanakkor már tavaly meghirdette a Global Talent nevű tervet, amelynek alapján – az előterjesztés akkori megfogalmazása szerint – „csúcsképzettségű tudósok, kutatók, matematikusok” részesülhetnek gyorsított, kedvezményes letelepedési elbírálásban a Brexit után.
A brit belügyminisztérium által szerdán ismertetett, azonnali hatállyal életbe lépett részletes szabályozás szerint „áramvonalasított” eljárási rend keretében juthatnak nagy-britanniai letelepedési és munkavállalási engedélyhez mások mellett a fizikai, a kémiai, a gazdasági, az irodalmi és az orvosi Nobel-díjjal kitüntetett tudósok és írók, a nemzetközi filmvilág Oscar-, Golden Globe- és BAFTA-díjas alkotói, a matematikai Nobel-díjnak is nevezett Fields-érem és a számítástechnológia Nobel-díjaként emlegetett Turing-díj kitüntetettjei.
Ugyancsak gyorsított letelepedési és munkavállalási eljárásra számíthatnak a nemzetközi zenei világ Brit Award- és Grammy-díjas sztárjai.
Priti Patel brit belügyminiszter a gyorsított letelepedési és munkavállalási elbírálásra jogosító díjak szerdai ismertetéséhez fűzött nyilatkozatában közölte: e díjak kitüntetettjei pályafutásuk csúcsára értek, és nagyon sok mindennel tudnak hozzájárulni az Egyesült Királyság életéhez.
Patel szerint a szerdán bejelentett szabályozás szabaddá teszi számukra az utat ahhoz, hogy bekapcsolódjanak a világ élvonalában járó brit művészeti, tudományos, zenei és filmvilág munkájába.
A pontozásos rendszerre épülő új brit bevándorlási szabályozást éppen azzal a céllal tervezték, hogy a legjobbakat, a legragyogóbb képességűeket vonzza az országba képzettségük és tehetségük alapján, és nem attól függően, hogy honnan jönnek – fogalmazott a brit belügyminiszter.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.