Gorbacsov: Zavargások lehetnek, ha gátolják a demokratikus fejlődést

Moszkva |

<p>Oroszországban zavargásokra lehet számítani, ha a hatalom útját állja a demokratikus fejlődésnek - mondta Mihail Gorbacsov egy moszkvai előadásában, amelyről a The Moscow Times angol nyelvű orosz lap vasárnap számolt be.</p>

Az első és egyben utolsó szovjet elnök szerint a Kreml nem tudja feltartóztatni a demokratikus átalakulást annak ellenére sem, hogy a tavaly májusban harmadszorra is államfői posztra került Vlagyimir Putyin vezette hatalom keményen lesújtott az ellenzékre. Úgy vélte, azt a társadalmat, amely lendületbe jött, hogy szabad, nyitott és a demokratikus legyen, már nem sikerül megijeszteni. 

    Az idős orosz politikus - akinek az 1980-as években indított politikája, a peresztrojka és a glasznoszty (vagyis az átalakítás és a nyitottság) végül 1991-ben a Szovjetunió széteséséhez vezetett - támogatta a 2011 decemberi parlamenti választásokat követően Oroszországban kirobbant nagyszabású tiltakozó mozgalmat.      "A hatalomnak sikerült egy időre levernie a tiltakozó hullámot, a problémák azonban nem tűntek el maguktól. Ha minden úgy marad, ahogy volt, akkor azok súlyosbodni fognak" - jelentette ki Mihail Gorbacsov a Ria-Novosztyi hírügynökség és a Dokumentumfilm központ szervezésében tartott szombati rendezvényen.     "Ez azt jelenti, hogy az orosz társadalomnak a valódi demokráciára való áttérést célzó próbálkozása előtt állunk, amely történelmi jelentőségű lesz" - idézte a The Moscow Times a szovjet átalakulás atyját.      A 82 éves politikus - aki Borisz Jelcin távozását követően támogatta Putyint az alkotmányos rend visszaállításában - ma az orosz államfő egyik nyílt bírálója. Szerinte ma az orosz politika egyre inkább színleléssé változik, a gazdaság úgymond ül a kőolajon és földgázon, miközben a kisvállalkozások hatalmas akadályokkal küszködnek. Azt hangoztatta, hogy új irányítási rendszerre van szüksége az országnak.      Vlagyimir Putyin szemére azt vetik hazai és külföldi bírálói, hogy ahelyett, hogy párbeszédre lépne ellenzékével, arra törekszik, hogy kiszorítsa őket a politikai palettáról.     Eközben az orosz államfő külpolitikai retorikája egy üldözött nemzet képét mutatja.      A múlt héten az orosz főügyészség a nem kormányzati, közöttük tekintélyes nemzetközi szervezetek tömeges ellenőrzésébe fogott. A nyugati államok bírálatát a Kreml visszautasította, és belügyeibe való beavatkozásnak tekintette.  www.themoscowtimes.com/news/article/gorbachev-says-authorities-cant-beat-back-democracy/477711.htmlwww.ria.ru/society/20130330/930165095.html 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?